Blog Image

Yaratıcılığı Yaratmak

27 Eylül 2020
Yazar: İremnur Bizimyer


   Var olmayla bağlantılı olan yaratıcılık, yüzyıllardır insanlığın bir ihtiyacı olmuştur. Yüzyılların ihtiyacı derken abartmıyoruz! Düşünün, yaratıcılık olmasaydı insanlığın yolculuğu mağaralardan uzaya nasıl uzanabilirdi?

Blog Image

   Yaratıcılığı birçok ‘yaratıcı’ ifadeyle tanımlamak mümkün. Zihnimizde uyandırdığı çağrışıma dayanarak söyleyebiliriz ki anlamı tek bir kalıba sığdırılamaz. Çünkü yaratıcı düşündüğünüzde tek bir doğru yoktur, birkaç mümkün alternatif vardır. Biz de sizler için yaratıcı olma yolunda birkaç alternatif derledik.

Bulunduğunuz Ortama Dikkat!

   Çevrenize bir bakın. Arkadaş ortamlarınız karşılıklı faydaya açık mı? Birlikte olduğunuz zamanlarda birbirinize farklı bakış açıları kazandırıyor musunuz? Ortamdan yeni fikirlerle ayrılabiliyor musunuz? Bazı insanların yeni fikirler bulmadaki sırrı, kendini çok sayıda farklı insan ve bilgiyle çevrelemesidir. Yarattığınız ortam buna elverişli olduğu sürece farklı bakış açılarıyla daha yaratıcı düşünebilmeye başlarsınız.

Blog Image

Alternatiflerin Farkında Mısınız?

   Yaratıcı olmanın ilk şartlarından biri derine inmek, zor yolu seçmektir. Ama beynimiz otomatik olarak en kolay ve kısa yolu bulmaya programlıdır. İşte bu kısımda alternatif yollar arayarak beynimize karşı savaşmak gerekiyor. Bir karar vermeden önce beyni farklı yollardan gitmeye ikna et!

Fikirler Yer Değiştirebilir

   Herhangi bir işle uğraşıyorken tam o anda gelen farklı bir fikirle düşüncenizi geliştirdiğiniz oldu mu? Bunu bilinçli yaparak daha yaratıcı olmak kulağa hoş geliyor olmalı! Anlaşıldığı üzere, iyi bir fikir birden fazla alanda sorun çözmeye yarayabilir. O yararlı fikri alıp başka bir alanda kullanmayı deneyin.

Farklılıkların Birleşme Gücü

   Birbirinden farklı dallar arasında ne kadar çok ilişki kurarsanız orijinal bir şeyin ortaya çıkma olasılığını da o kadar arttırmış olursunuz. Örneğin; hem müzikle uğraşmak hem de bilimle ilgilenmek, size farklılıkları harmanlama yeteneğini kazandırır. Birkaç iyi fikri alıp birleştirin. İki iyi fikrin kombine edilmesinden üçüncü daha iyi bir fikir çıkabilir! Unutmayın, caz da başka müzik türleri ile yapılan melez bir türüdür.

Blog Image

Değişimle Yakın Arkadaş Olmak

   Yaratıcılık çoğu zaman yoktan yeni bir şey icat etmek değil, zaten var olan bir şeyin şeklini değiştirmektir. Dünyada yoktan var edilen icatların yanı sıra çoğu şeyin üzerine güncelleme getiriliyor. Bu yüzden bir şeyleri değiştirerek de farklılık yaratabilirsiniz. Değişimden korkmak yerine onu sürekli yanınızda tutun.

Sınırları Aş, Yenilikleri Aç

   Çoğu insan sadece başta ona sunulan kapalı kutu içinde dolanır. Peki siz sürekli aynı yerde dönüp durmaktan sıkılmadınız mı? Yaratıcı olmak cesareti yanımıza alıp dışarıya adım atmayı gerektirir. Sınırlarını zorlamak ve risk almak yeni fikirlerin bir parçası. Hata yapma ihtimalini kabullenerek yolda bizimle misin?


labelFikir

Hakkımızda

Blog Image

İTÜ´de girişimcilikle ilgili gerek akademik düzeyde, gerekse öğrencilerin sosyal hayatlarında uygulamaya yönelik herhangi bir çalışmanın olmamasını çıkış noktası olarak gören kulübümüz 2006 yılından bu yana İTÜ’nün en aktif öğrenci oluşumlarındandır. Günümüze kadar İTÜ’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır.

Son Çıkan Blog'larımız

Blog Image
Blog Image
Blog Image