Blog Image

Önce Dibi Sonra Zirveyi Gören 8 Başarılı İsim - Ünlü İsimlerin Başarısızlık Hikayeleri Serisi

16 Nisan 2018
Yazar: İTÜ Girişimcilik Kulübü


   Başarısızlık ilk bakışta çok kötü görünür. Özgüveninizi zedeler, alay konusu olabilirsiniz ve insanların size inancı azalır, ama yeterince geniş bakabilirseniz başarısızlık olması gereken bir olgu. Başarılı isimlerin hep başarılarına odaklanırız. Oysa ki asıl bakmamız gereken dibi gördükleri andaki reaksiyonları. Pes etmediler ve hatalarından ders aldılar. Başarısızlıklarını anıtlaştırıp onları başarı İçin birer basamak olarak kullandılar. Gelin bir kaçına birlikte bakalım. İşte “Önce dibi sonra zirveyi gören” 8 başarılı isim:

1-Steven Spielberg:

Blog Image

   Her ne kadar bugün adı büyük bütçeli yapımlarla anılsa da , Spielberg Güney Kaliforniya Üniversitesi Tiyatro, Sinema ve Televizyon Okulu tarafından 3 kez reddedildi. Sonunda başka bir okula devam eden Spielberg, yönetmen olmak için okulu bıraktı. . Okula başlamasından 35 yıl sonra, 2002’de okula geri döndü ve diplomasını aldı.
“Hata kaçınılmaz, başarı ise bulunması zordur.”

2-Vincent Van Gogh :

Blog Image

   Ressamlık kariyeri boyunca, Van Gogh yalnızca tek bir tablo satabildi, onu da çok ucuza , arkadaşına satmıştı. Başarılı olamasa da, Van Gogh ressamlıkta ısrarcıydı, bilinen 800 tablosunu bitirebilmek için günlerce aç kaldığı günleri oldu. Bugün, bu tablolar milyonlarca dolar getiri sağlıyor.
“Hiçbir şey yapmamaya cesaretimiz olmasaydı, hayat nasıl olurdu?”

3-Wright Kardeşler :

Blog Image

   Wright kardeşler uçuş deneyleri yaptıkları bisiklet dükkanını açmadan önce depresyon ve genetik hastalıklarla mücadele ettiler . Uçan makineler yapmak için yaptıkları sayısız deneme, birkaç yıllık çalışma ve tonlarca başarısız prototipten sonra Wright kardeşler nihayet havalanabilen ve havada kalabilen bir uçak üretebilmişlerdi.

4-Bill Gates:

Blog Image

    Bill Gates’i hepimiz Microsoft’la tanırız. Zaman zaman ünvanını kaybetse şu sıralar dünyanın en zengin insanı. Oysa ki Microsoft’tan önceleri Bill Gates Traf-O-Data adında trafik bilgilerini kaydedip ilgili mercilere gönderme üzerinde şekillenen bir şirket kurmuştu. Ancak kısa sürede başarısız oldu ve şu anda Traf-O-Data yok , Microsoft var.
“Başarı berbat bir öğretmendir. Zeki insanları, hiç kaybetmeyeceklerine inandırır.”

5-Charles Darwin:

Blog Image

   Darwin tıp kariyerinde tutunamamış ayrıca babası ve hocaları tarafından tembel ve hayalperest olmakla itham ediliyordu. Şu anda Darwini tanımayan yok sanırım.
“Bütün hocalarım ve babam tarafından çok sıradan bir çocuk olduğum, ve zekamın ortalama altında olduğu düşünülüyordu.”

6-Oprah Winfrey:

Blog Image

   “Başarısızlık bana yapacağım her şeyi yapmayı ve sonra bütün beklentilerimden kurtulmayı öğretti”
Dünyanın en çok izlenen Talk Showlarından “The Oprah Winfrey Talk Show” sunucusu iken film sektörüne girmeyi deniyor ve ilk denemesinde “Beloved” filminde başrol oynuyor ancak film ilk haftasından başarısızlığa uğruyor . Depresyona girdikten sonra kendini toparlayan Oprah Winfrey ikinci denemesinde “The Butler” adlı filmde rol alıyor ve bu film BAFTA olmak üzere pek çok prestij ödülü alıyor.
“Ektiğin kadarını biçersin. Emeğin sana mutlaka aynı oranda geri döner.”

7-Warren Buffet:

Blog Image

   Warren Buffett milyarder bir yatırımcı. Finans dünyasının kodamanlarından.Yönetim kurulu başkanı ve CEO’su olduğu Berkshire Hathaway adlı şirketinden “200 milyar dolarlık hata” olarak söz ediyor. Peki bu kadar başarılı bir firma nasıl olur da kocaman bir hata olabilir? Yıllar önce şirketin CEO’su Warren Buffett’a kötü davranır. Bunun üzerine Buffett CEO’yu işten atabilmek için, daha iyi bir pozisyonda çalışmayı kafasına koyar. Warren Buffett egosu sayesinde bunu başarır tabii ama, bu esnada şirkete de çok büyük katkı sağlar. Kendisi bütün bu olanları ‘değerli vaktini gereksiz bir şeye harcamak’ olarak görse de, bu onu artık daha önemli işlerle uğraşmaktan alıkoymuyor.

8-Ariana Huffington:

Blog Image

   The Huffington Post’un kurucusu olarak tanıyorsunuz büyük ihtimalle . Ama o aynı zamanda Cambridge Birleşmiş Münazara Topluluğu’nun ilk yabancı kadın başkanı. Huffington, çok satılanlar arasında yer alan “The Female Woman” adlı romanını 23 yaşında yayınladı. Amerikan siyasetinde de yeri olan bu başarılı kadın, geçmişte pek çok başarısızlık yaşadı. Örneğin ilk kitabının başarısına rağmen, ikinci kitabı 36 kere reddedildi. Daha sonra 2003 yılında girdiği seçimde, oyların sadece %0.55’ini alabildi. Başarısızlıklarına pozitif yaklaşan Huffington, bu konuda onu eğiten annesine teşekkür ediyor. Azimli olduktan sonra her hâlükârda başarılı olunabileceğine inanıyor.

Başarısızlığın tadını çıkarın!


   “Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Yine dene, yine yenil, daha iyi yenil.” mottosuyla 2018 yılının mayıs ayında ikincisini düzenlediğimiz Failure Week atölyeler, paneller, İş Batırdım Gecesi ve daha birçok etkinlik ile İTÜ’de gerçekleşti. Failure Week’e katılanlar olumsuz bir sonuç olarak gördükleri başarısızlığın, aslında başarıya giden yolda en önemli başlangıç olduğu düşüncesiyle tanışıyor.

Geçen sene neler vardı?

   1. Gün – Atölye Günü
-Çimenlerde müzik ve açık hava etkinlikleri
-Açık alanda atölyeler
-Hata oyunları
-İş Batırdım Geceleri
-Startuplarla tanışma fırsatı
-Gün boyu sosyal aktiviteler

   2. Gün – Açık Havada Konferans/Panel Günü
-Paneller
-Hata yapan yatırımcılar, girişimciler
-Proje takımları ve hatalardan başarıya giden yolları
-Dene, yanıl, öğren aktiviteleri
-Kapanış Konseri

    www.failureweek.org adresinden daha fazla bilgi alabilir, 2019 için kayıt olabilirsiniz.

   Aşağıdaki hesaplardan bizi takip edebilirsiniz.

Failure Week
Failure Week
Failure Week

labelEtkinlikFailureweekBaşarısızlık

Hakkımızda

Blog Image

İTÜ´de girişimcilikle ilgili gerek akademik düzeyde, gerekse öğrencilerin sosyal hayatlarında uygulamaya yönelik herhangi bir çalışmanın olmamasını çıkış noktası olarak gören kulübümüz 2006 yılından bu yana İTÜ’nün en aktif öğrenci oluşumlarındandır. Günümüze kadar İTÜ’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır.

Son Çıkan Blog'larımız

Blog Image
Blog Image
Blog Image