Blog Image

Evde Ek Gelirin En Kolay 13 Yolu

29 Temmuz 2019
Yazar: İTÜ Girişimcilik Kulübü


   Hatırlayın: hani uzun zamandır beklediğiniz Avengers: End Game’e bursunuzun yalnızca kırıntıları kaldığı için gidememiş, spoiler’a boğulmuştunuz… “Bi’ dışarı davet edeyim.” dediğiniz flörtünüz sizi kendisi davet etmişti de… sıfırı çektiğiniz o lanetli günlere denk gelmişti. Sizin de böyle öyküleriniz varsa, yorumlarda paylaşın. Ve daha fazla meraklanmayın, çünkü bu yazı size para kazandıracak! Öğrenciler için tam 13 evde ek gelir elde etme yöntemini aşağıda listeledik. Hadi para kazanmaya başlayalım!

⦁ Amazon’da dropshipping

   Amazon’da dropshipping yapmak, öğrenciler için çok ideal bir evde ek gelir yöntemidir. Cebinizden hiç para çıkmadan bu işe başlayabilirsiniz. Dropshipping, bir veya birkaç tedarikçinin ürünlerini pazarlamak ve eğer sipariş gelirse bu ürünleri tedarikçiden müşteriye kargolatmaktır. Bu yöntem sayesinde stok tutmanın masrafından kurtulursunuz. Birçok kişi Amazon’da satıcı hesabı açmanın tek yolunun ayda 40 dolar ödeyerek profesyonel satıcı hesabı açmak olduğunu düşünür. Oysaki Amazon Seller Central’da individual satıcı hesabı açıp, sattığınız ürün başına 1 dolar ödeyerek de başlayabilirsiniz. Ancak individual plan çok az kazandırır. 40 dolar kazandığınızda, satıcı hesabınızı profesyonele çevirebilirsiniz. Nasıl başlayacağınızı bilmek istiyorsanız, Udemy’de ortalama 30 TL’ye kurslar mevcut.

Blog Image

⦁ Shopify mağazası satmak

   Shopify mağazası geliştirmek ve satmak, hiçbir sermaye gerektirmediği için öğrencilere faydalı bir evde ek gelir elde etme yöntemidir. Shopify mağazasını açarsınız. Aliexpress’ten ürünleri yüklersiniz. Bu yöntemle evde ek gelir elde edebilmek için mağazanın estetiği, ahengi, göze hoş gelmesi çok önemlidir. Ancak en önemlisi ürün fotoğraflarının tek tip olmasıdır. Ücretsiz temalarla, ücretsiz fotoğraflarla her türlü mağazayı tasarlayıp Shopify Exchange Marketplace’de satışa koyabilirsiniz. Temel HTML ve biraz da SEO bilginiz varsa işiniz çok daha kolay olacaktır. Exchange’de en kötü mağazanın bile fiyatı 50 dolardan başlar. Nasıl Shopify mağazası satabileceğinizi Udemy’den veya diğer eğitim platformlarından öğrenebilirsiniz.

⦁ Blog yazmak

   “Vay be, bizim de hiç aklımıza gelmemişti ha!” derseniz darılırız. Para kazandıran hiçbir şeyi faydadan soyutlayamayız. Örneğin, bir blog açıp, size evde ek gelir elde etme yöntemlerini anlatan bu yazı gibi faydalı içerikler paylaşır ve elinizden geldiğince SEO uyumlu yazarsanız, emin olun gayet iyi bir kazanç sağlarsınız. Google Adsense sistemine kaydolduğunuzda blogunuza uyumlu reklamları yayımlamaya başlayabilirsiniz. Blog konusuna gelince: öykü, şiir gibi sanatsal içeriklerin de elbette alıcısı vardır. Önce yazacağınız konuyu bulun. Sonra Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı, Trends gibi araçlarını kullanarak hitap ettiğiniz kitleyi belirleyin. Eğer tatmin edici bir kitleye, tatmin edici bir fayda sunuyorsanız; siz de yüzünüzü güldürecek kadar evde ek gelir elde edeceksinizdir. Burada belirttiklerimizin aynısı Youtube için de geçerlidir. Sadece blog yazarak ve Youtube videosu çekerek geçinenler olduğunu unutmayın.

Blog Image

⦁ Affiliate marketing

   Affiliate marketing, yani Türkçesiyle satış ortaklığından söz ediyoruz. Bu yöntemi üçüncü sıradaki blog yazmayla birleştirirseniz, çok iyi sonuçlar elde edeceksinizdir. Bu evde ek gelir yönteminde bize verilen referans kodunu paylaşarak, ürün veya hizmet satmaya çabalıyoruz. Bunu yapacağımız mecra bize bağlı: blog yazabiliriz, sosyal medya üzerinden pazarlama yapabiliriz veya hepsini birden. Affiliate marketing sayesinde evde ek gelir elde eden birçok kişi, ürün incelemesi yapıyor ve ürünlerin kalitesini ölçüyor. Böylece hem ciddi ölçüde Adsense geliri, hem de satılan ürünlerden komisyon elde ediyorlar. Onlar yapıyorsa siz de yaparsınız!

⦁ Freelance işler yapmak

   Türkiye’de Bionluk, Armut.com gibi platformda freelance çalışıp evde ek gelir elde edebilirsiniz. Yurt dışındaki Fiverr, Upwork, Freelancer gibi platformlardan da iş almanız ve döviz kazanmanız mümkün. Payoneer, Hyperwallet gibi ödeme sistemleriyle kazancınızı burada harcayabilirsiniz. Freelance metin yazarlığına ayrı bir paragraf ayırmanın şart olduğunu düşünüyorum. Freelance metin yazarlığı, yazmayı sevenler tarafından tercih edilen bir evde ek gelir elde etme yöntemidir. İçerik Bulutu, Web Editoryal gibi freelance metin yazarlarını kabul eden ajanslardan iş alabilirsiniz.

⦁ E-kitap yazmak

   Matbaa masrafları, yayıncı anlaşmaları birçok potansiyel yazarın gözünü korkutan süreçlerdir. Ancak hızla yayılan dijital dönüşüm sonucu bu sorun da çözüldü. Artık e-kitap yazabilir, çok daha yüksek kârlar ve çok daha az giderlerle satabilirsiniz. Yayıncı anlaşmaları da dijital üzerinden gerçekleştirilebilir. Hele bir de İngilizceniz iyiyse ve İngilizce bir e-kitap yazdıysanız, işte o zaman uluslararası çapta yayılabilecek bir e-kitap yazmışsınız demektir. E-kitap yazmak, başlangıçta biraz zahmetli ancak sürekli para kazandıran bir evde ek gelir elde etme yöntemidir.

⦁ Udemy’de kurs vermek

   Udemy sürekli büyüyen bir online eğitim şirketi. Eğitimleri evde ek gelir elde etmek isteyen uzmanlarca tasarlanıyor. Eğer alanınızda Udemy’i ikna edebilecek kadar uzmansanız, bu yöntemi de kesinlikle düşünün.

Blog Image

⦁ Instagram’da satış yapmak

   Bu yöntemi dördüncü yöntem olan affiliate marketing’le birleştirmek de mümkün. Instagram’dan hem yurt içine, hem de yurt dışına satış yapabilirsiniz. Yükselen döviz ve ithalatı zorlaştıran yeni yasalar sebebiyle e-ticaret süreçlerine Aliexpress’i dahil etmek zorlaştı. Bunun yerine, English Home gibi sadece Türkiye’de faaliyette olan markaların ürünlerini fotoğraflayıp, sipariş geldiğinde kargolayabilirsiniz. Perakende satış yaptığınızda kargo çok masraflı olacaktır. Bu yüzden müşterilerinizin toptan alım yapmasına dikkat edin. Ürün seçiminiz doğruysa, Instagram’da satış yapmak çok iyi bir evde ek gelir yöntemidir.

⦁ Soru sormak ve sorulan sorulara cevap vermek

   Yakın zamanda ortaya para kazandıran soru-cevap platformları çıktı. Bizim en son gördüklerimiz Ahmetesor ve Sorumani’ydi. Soru sorup cevap vererek; düzenlenen yarışmalara katılarak para kazanabilirsiniz. Bu konseptteki sitelerden birinin yöneticisinden sizin için öğrendik: sorduğunuz soruların ve verdiğiniz cevapların Google nezdinde değerli olması size daha fazla kazandırıyor. Kültürlü ve kültürlenmek isteyenler için ideal bir evde ek gelir yöntemi.

⦁ Evinizin fazla bir odasını kiralamak

   Ailesiyle yaşayanlar için bu zor; öğrenci evinde kalanların zaten fazladan odası yok, biliyoruz. Ancak evde az kişi olduğunuz ve hiç olmadığınız sıralarda evinizin bir odasını veya tamamını Airbnb üzerinden kiralayarak evde ek gelir elde edebilirsiniz.

Blog Image

⦁ Müzik dinlemek

   Şaşırdınız değil mi? Bu da mümkün. Birçok müzik grubu, yayımlamadan önce şarkılarının 90 saniyesini Slicethe Pie’a yüklüyor. Siz de iflah olmaz bir müzik severseniz, herkesten önce bu şarkıları dinleyip yorumlayarak dolar cinsinden evde ek gelir elde edebiliyorsunuz.

⦁ Çektiğiniz fotoğrafları satmak

   Fotoğrafçılık hobiniz mi? Peki evde ek gelir kaynağınız olsun ister misiniz? Shutterstock, Deposit Photos, istockphoto, Fotolia, Dreamstime, Stockxpert gibi birçok fotoğraf platformuna neredeyse her türden fotoğraflarınızı satabilirsiniz. Her birinin üyelik kriterleri birbirinden farklı elbetteki.

Blog Image

⦁ Uygulama yüklemek

   Şaşırtıcı mı? Şaşırmayın, çünkü bu da mümkün. Media Insiders ve Google Screenwise uygulamalarını indirerek evde ek gelir elde edebilirsiniz. Bu uygulamalar; internet kullanımınız, sosyal medya alışkanlıklarınız ve benzeri birçok bilgiyi işliyor ve pazarlama stratejilerini güçlendirmek isteyen firmalarla paylaşıyor.

Blog Image

   Tam 13 evde ek gelir yöntemi öğrendiniz;
Artık bunları uygulama vakti!
Tecrübelerinizi yorum olarak bizimle paylaşın ve aşşağıda ki bağlantılar ile İTÜ Girişim’i takipte kalın. Faydalı içeriklerde buluşmak üzere!


labelGirişimcilikParaFreelance

Hakkımızda

Blog Image

İTÜ´de girişimcilikle ilgili gerek akademik düzeyde, gerekse öğrencilerin sosyal hayatlarında uygulamaya yönelik herhangi bir çalışmanın olmamasını çıkış noktası olarak gören kulübümüz 2006 yılından bu yana İTÜ’nün en aktif öğrenci oluşumlarındandır. Günümüze kadar İTÜ’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır.

Son Çıkan Blog'larımız

Blog Image
Blog Image
Blog Image