Blog Image

Kripto Para Teknolojisi

27.03.2021
Yazar: Nurettin Akçakoyun


   Son dönemde veri madenciliği, veri güvenliği ve verinin işlenmesi gibi konular kripto para teknolojisine olan ilgiyi arttırdı ve kripto paranın yatırım aracı olarak kullanılmasıyla beraber en son açıklanan verilere göre piyasa değerleri 1 trilyon doları aştı. Bu haftaki blog yazımızda kripto para teknolojisini sizlere aktaracağız.

Kripto Paranın Ortaya Çıkışı

   Tarihin ilk zamanlarında insanlar hayatta kalabilmek için çeşitli mücadeleler vermişler, bu mücadelenin sonucunda üretimi keşfetmişlerdir. İhtiyaçlarının fazlasını ürettikleri devirden itibaren ise ticaret kavramı ortaya çıkmıştır. O dönemlerde üretilen malların değiş tokuşu ile başlayan ticari serüven, değeri sadece bir takas aracı olarak kullanılan emtia paralar ile devam etti. Değerli madenlerin işlenip belirli bir şekle getirilmesiyle elde edilen emtia paraların kullanımı ise küresel ticaretin ve ekonominin gelişiminin etkisiyle zayıflamış, ekonomilerin kağıt paraya geçiş serüveni başlamış ve günümüze kadar gelmiştir.

Blog Image

   Fakat günümüzde teknolojinin hızlı gelişmesinin yanında Havale/EFT, Swift gibi kullanılan yöntemler paranın transfer edilmesinde gecikmelere ve yüksek maliyetlere neden olmaktadır. Ayrıca günümüzde paranın nakit dolaşımının azlığı ve finansal işlemlerin çoğunun paranın değişiminden çok rakamların değişimi ile ilerliyor oluşu da artık bilinen bir gerçektir. Tüm bunlar ile son yıllarda ödeme yöntemlerinde başlayan teknolojik süreç, elektronik para kavramını ortaya çıkardı ve paralarımız telefonlarımıza kadar sığmayı başardı. Bireyler ve işletmeler; kendi varlıklarını çok hızlı, şeffaf ve herkesin görebileceği bir şekilde değiştirilmesini sağlayan Blockchain (Kripto Para) teknolojisine yöneldi.

Blog Image

   En sonunda ise teknolojik olarak ilk kripto para “Bitcoin” ortaya çıkmıştır. 2008’de Satoshi Nakamoto olarak adlandırılan ve ismini icadı olarak kabul edilen Satoshi Nakamoto’nun ‘‘Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” adlı makalesinden alan dijital yazılım ürünü Bitcoin, herhangi bir aracı kuruma gerek duymadan iki taraf arasında ve ticarette ihtiyaç duyuluyor olan dinamiğin güven yerine kriptografik (şifreleme yöntemi) kanıta dayanan bir ödeme sistemi olarak ortaya çıktı.

   Bitcoinlerin işlem süresinin uzunluğu ve işlem başına ödenen ücretin fazlalığı nedeniyle sonradan altcoin denilen kripto paralar (Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash vs.) ortaya çıktı. Bu kripto paralar şifreleme, kontrol özelliklerine göre birbirlerinden ayrılmaktadırlar.

Blog Image

Kripto Paranın Özellikleri

   Kripto paralar merkeziyetsizdir, herhangi bir aracı kurumun kontrolünde değildir. Kurumların kontrolünde olan kripto paralar, tıpkı geleneksel parada olduğu gibi parayı basan kurumun kayıtları ve garantisi ile ayakta dururlar. Kontrolsüz olarak adlandırılan kripto paralar ise muhasebe defterlerinin fazladan kopyalarının birçok yerde tutulması ve bunların başka mercilerce kendi şifreleriyle kilitlenip devamlı ve eş zamanlı güncellenmesi söz konusudur. Ayrıca, kripto para bir network parasıdır. İnternet gibi bir bilgisayar ağı üzerinden elektronik ortamda saklanır, havale edilir ve kullanılır.

   Kripto paralar dijital cüzdanlarda saklanır. Aslında saklanan şey, paranın kayıtlardaki sahibinin kendisinin bileceği, akılda tutulmaya uygun olmayan şifrelerdir. Bu cüzdanlar saklama hizmeti veren internet sitelerince, o sitelere güvenemeyenler için kağıtta yazılı olarak veya donanım cüzdan olarak (yani sırların hiç makine dışına çıkması gerekmeyen cebe sığacak kadar küçük tek amaçlı bilgisayarlar) elektronik olarak da gerçekleştirilebilirler.


labelPara

Hakkımızda

Blog Image

İTÜ´de girişimcilikle ilgili gerek akademik düzeyde, gerekse öğrencilerin sosyal hayatlarında uygulamaya yönelik herhangi bir çalışmanın olmamasını çıkış noktası olarak gören kulübümüz 2006 yılından bu yana İTÜ’nün en aktif öğrenci oluşumlarındandır. Günümüze kadar İTÜ’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır.

Son Çıkan Blog'larımız

Blog Image
Blog Image
Blog Image