Blog Image

Kars’ta Turizmi Canlandıran Kadın: Nuran Özyılmaz - Çizgi Dışı Hikayeler

1 Aralık 2020
Yazar: Şevval Kuşaksız


   ‘‘Ben başardıktan sonra arkamdan beni takip eden bir kitle olmaya başladı. Yaptığınız işte eğer takdir ve teşekkür alıyorsanız, o iş ancak o kadardır. Fakat yaptığınız iş taklit edilerek çoğalıyorsa ve rol model alınıyorsa işte o zaman başarılısınız demektir.’’

   Kars kazının dünyaya tanıtılmasını ve bir turizm unsuru haline getirilmesini sağlayan Nuran Özyılmaz, hem tabuları yıkıyor hem de herkese cesaret veriyor. Hadi onun hayatına yakından bakalım.

   Kars’ın bu alandaki ilk kadın girişimcisi olan Nuran Özyılmaz, 1957 yılında dünyaya gelir. Ticaret lisesini bitirdikten sonra 19 yaşında evlenir. İş hayatına atılması çevresi tarafından hoş karşılanmadığı için 13 yıl ev hanımlığı yapar. Dört kızının kendisiyle aynı kaderi paylaşmasını istemez. 1990 yılında elindeki tek sermayesi olan on bileziğini satıp evde tuhafiye malzemeleri satmaya başlar. İşleri artmaya başlayınca örgü makineleri alır, kendine bir yer kiralar. 18 yılın ardından örgüye ilginin azaldığını düşünür ve başka bir alana yönelmeye karar verir. Asıl hikayesi de bu şekilde başlamış olur.

   2007 yılında dört masalık bir yöresel yemek restoranı açar. 2008 yılında ise Kars’ta yöresel yemekler yapan ‘‘ Kars Kaz Evi ’’ adlı restoranı açar. Böylece unutulmaya yüz tutan kaz etine yatırım yapar. Şehirde turizmi canlandırır. Yerli ve yabancı turistler yöresel tatları denemeye başlar. Hem şehrin hem de kadınların geleceğine ışık tutar.

Blog Image

   2010 yılında ‘‘ Kars Kazı Yetiştiriciliği ve Irkını Devam Ettirme Derneği ’’ kuruluşunda öncü olur. Birçok kadını bu derneğe üye yapar. Dernek adına Birleşmiş Milletler’e ‘‘ Sürdürülebilir Kars Kazı ’’ projesini sunar. Bu proje sahada başarılı olur. Proje ile 40 kadın kaz yetiştiriciliğiyle ilgili bilimsel dersler alır. Bu sayede kadınların geleneksel bilgileriyle bilimsel bilgilerin birleştirilmesi sağlanır.

   2009-2011 yılları arasında 60 ülkenin katıldığı Emitt Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda Kars’ı ve Kars kazını tanıtarak yılın iş kadını ödülünü aldı. 2015 yılında Ekonomist, Garanti Bankası ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) işbirliğiyle Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması düzenlenir. Bu yarışmada ise ‘‘ Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimci ’’ ödülünün sahibi olur. Televizyona da çıkarak ilk deneyimini Gezelim Görelim ile gerçekleştirdi. Ardından 2016 yılında Tuluhan Tekelioğlu ile ‘‘Yapabilirsin: Kadın Varsa İmkansız Yoktur! ’’ belgeselini çekti. Böylece Kars’ın ardından ülkenin her yerindeki kadınlara ilham kaynağı oldu.


labelGirişimcilikFikirÇizgi Dışı Hikayeler

Hakkımızda

Blog Image

İTÜ´de girişimcilikle ilgili gerek akademik düzeyde, gerekse öğrencilerin sosyal hayatlarında uygulamaya yönelik herhangi bir çalışmanın olmamasını çıkış noktası olarak gören kulübümüz 2006 yılından bu yana İTÜ’nün en aktif öğrenci oluşumlarındandır. Günümüze kadar İTÜ’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır.

Son Çıkan Blog'larımız

Blog Image
Blog Image
Blog Image