Blog Image

İTÜ Girişim Olympia Academy Nedir?

21 Aralık 2017
Yazar: Melih Gazi Küşüm


Olympia Academy

   “Dünya üzerinde hiçbir şey insan ruhuna hiçlik kadar baskı yapamaz.”
Stefan Zweig , Satranç kitabından

   İnsanoğlunun tüm çabası; insanlık tarihindeki tüm yaşananlar bu hiçlik baskısının bir sonucu aslında. İnsan yaptığı her işi, bulunduğu her ortamı anlamlandırma derdindedir. Sanat yapar, yaşadıklarını anlamlı kılmak İçin ; bilim yapar , evreni anlamak için; savaşır, yaşamını anlamlı kılan din ve ideolojiler için. Bu yüzdendir ki bilmemek olgusu insana büyük bir korku veriyor. Ruhunda büyük boşluk yaratıyor. Bu hastalığın bir sonucu olarak da ilk başta bilmediği her şeyi kurgulayarak sonra kendi kurduğu şeye şüphesiz inanarak , bildiğini iddia etmiştir. Yıldırım düşünce bunu bir Tanrı’nın yaptığını, yıldızların insanın kaderini belirlediğini, dünyanın düz olduğunu , Güneş’in Dünya’nın etrafında döndüğünü kuşkusuz biliyorlardı (!)

   Yuval Noah Harari de Sapiens adlı kitabında bu duruma değinir. Ona göre insanlığın gelişimi şu aşamalardan oluşur:

  • Bilişsel Devrim
  • Tarım Devrimi
  • İnsanoğlunun Birleşmesi
  • Bilimsel Devrim

   Özellikle son aşamada insanlığın önceki dönemlerdeki gelişim hızıyla kıyaslanamayacak derecede büyük dönüşümün başladığı Bilimsel Devrim evresi için vurguladığı nokta şu tek kelimedir : Ignoramus.(Bilmiyoruz.) İnsanoğlu ilk kez bu dönemde tabularını yıkarak herşeyi bilmediğini kabul etmiştir. Göz kamaştırıcı dönem işte böyle başlamıştır. Buharlı makinelerden, akıllı telefonlara ; Amerika’nın keşfinden , uzaya çıkmaya kadar her türlü gelişme bu dönemde kendini göstermiştir. İnsanlar bu dönemde hakikati arama çabasına girmiştir. Bilimi ve dolayısı ile insanlığı ileri taşımıştır bilmediğini kabul etmek.

   “Bana aşk, para, inanç, şöhret veya adalet yerine, yalnızca gerçeği verin.”
Henry David Thoreau

Blog Image

   Bilmemenin değeri , bilmekten çok arayışta olmanın hayatı anlamlı kıldığı işte bu kadar geç anlaşılmıştır.(Girişimcilikte de çözüme değil soruna aşık olmak gerektiği çoğu girişimci tarafından vurgulanır. Felsefede de soru , cevaptan daha değerlidir.)

   Halbuki bundan çok önceleri bir düşünür bilmemenin erdemini keşfetmişti. Öğretmekten ziyade öğrenmeyi öğreten bir öğretmen… Birçok filozof yetiştiren… Tek bir kitabı olmamasına rağmen ismini sıkça duyduğumuz… Evet , Sokrates’ten bahsediyorum.

   Sokrates aslında bir öğretisi olmayan bir öğretmen.”Bildiği tek şey, hiçbir şey bilmediği.” Sokrates aslında öğretmiyor, öğrenmeyi öğretiyor. Onlara balık tutmuyor, balık tutmayı öğretiyor.

   Olympia Academy’nin de temelleri işte tam olarak bunun üzerine dayanıyor. Olympia Academy ilk başta iki arkadaşın oturup birlikte kurcalayarak bir şeyler öğrenme çabası olarak ortaya çıktı. Yaptıkları işten büyük keyif aldılar ve dediler ki :”Bunu neden başkaları da istemesin.”. İlk planda evde toplanma fikri vardı. Genius dizisinde Albert Einstein arkadaşlarını evinde toplayıp onlara fizik anlatıyordu , adı da “Olympia Academy “ idi. İsim oradan esinlenildi. Sonrasında faaliyete geçildi. Şimdiye kadar 3 tane Olympia Academy buluşması gerçekleştirildi.

Blog Image

   Temelde çok basit olsa da algıları yıkmak o kadar da kolay değildi. Şöyle bir algı var ve biz bunu yıkmak istiyoruz en başından beri: “ Ben şu konuyu bilmiyorum. O halde birinin bunu bana öğretmesi lazım.” Her Olympia başında bir yarım saat bu algı oluyor. “Hadi başlıyoruz.” Dendiğinde herkes birinin onlara bir şey anlatmasını bekliyor. Tek yapmaları gereken ise bir gün önceden oluşturulan Drive da toplanan linkleri incelemek. Zaten normalde de elimizin altında , internette , her türlü bilgi var. Tek gereken aslında harekete geçmek, denemek. Algıyı yıktıktan sonra gerisi geliyor. Yardımlaşmalar başlıyor:”Sen bunu nasıl yaptın?”, “Şu sorunu nasıl hallettin?” . Günün sonunda ise herkes kendi ürününü ortaya koymuş oluyor ve tamamen kendi çabalarıyla ürettikleri için de ona karşı bir nevi aşk duyuyorlar . 3 saat süren Olympia Academy buluşmasından güzel arkadaşlıklar ve öğrenmenin verdiği mutluluk ile ayrılıyorlar.

Blog Image

   Olympia Academy sokratesvari yaklaşımıyla workshop kavramına yeni bir bakış getiriyor. Düzenlenen workshopların çeşitliliği ile de Steve Jobs’ın “Noktaları birleştir.” Prensibini ve T tipi insan profili yaratma amacını gözetiyor.

   Her şeyi özetleyecek bir mesaj vermek gerekirse mesajımız şu şekilde :

   Sana birilerinin bir şeyler öğretmesini, bir yerlere sürüklemesini bekleme. Hayat beklemek için çok kısa. Yola çık. Fırsatları ancak yolda bulabilirsin. Harekete geç !Heyecan duy! Olympia Academy hep seninle…

   Gelecek Olympia Academylerde görüşmek dileğiyle …


labelEtkinlik

Hakkımızda

Blog Image

İTÜ´de girişimcilikle ilgili gerek akademik düzeyde, gerekse öğrencilerin sosyal hayatlarında uygulamaya yönelik herhangi bir çalışmanın olmamasını çıkış noktası olarak gören kulübümüz 2006 yılından bu yana İTÜ’nün en aktif öğrenci oluşumlarındandır. Günümüze kadar İTÜ’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır.

Son Çıkan Blog'larımız

Blog Image
Blog Image
Blog Image