Blog Image

İki Elin Sesi, Üç Elin Fikri Var!

11 Ekim 2020
Yazar: Altay Tezer


   Beraber yaşamak, insanlığın hatta canlılar aleminin hayatta kalma mücadelesinde kullandığı en büyük kozlardan biri. Yaşam, sosyal canlılar olmamızın da etkisiyle hayatımızın önemli bir dinamiği haline gelmiştir. Günümüzün teknolojik gelişmeleri fazlasıyla yaşamı etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Oluşan yalnız yaşamın olumsuz sonuçları bu durumun kesin bir kanıtı. Karantina döneminde büründüğümüz ruh hallerini bu duruma örnek gösterebiliriz.

Blog Image

   Geçmişten günümüze biz insanlar kendimizi nerdeyse her konuda geliştirdik. Böylece hayat dinamiklerimiz de kendilerini spesifik şekillerde yeniden gösterdi. Meslek yaşamında iyice yer edinen kolektif iş hayatı ve kolektif çalışma kavramları da bunun birer örneği oluyor. Peki beraber yaşamak bizleri nasıl etkiliyor? Bir topluluk içinde bulunmanın bize nasıl yarar ve zararları var? Aşağıda bunları inceliyor olacağız.

Güçlü Hissetmek

   Dahil olunan topluluktan görülen destek herkesi motive eder. Hayattaki birçok zorluğun üstesinden gelmemizi de sağlar. Ama zamanla bizden bağımsız olan bu desteği alışkanlık haline getirmekten olumsuz da etkilenebiliriz. Bunun sonucunda kendi gücümüzün farkına varamayabiliriz.

Blog Image

Güven Duygusu

   Beraber güçlü hissetmemizin yanında güven duygusu da gelir. Dışarıdan gelecek tehlikelere karşı koruyucu bir kabuğumuzun olduğunu hissederiz. Fakat bu kabuğu gereğinden fazla kullanırsak risk almaktan korkan ve yeniliklerden çekinen birine dönüşebiliriz.

Farklı Düşünceler

   Çevremizden çeşitli düşünceler duymak, ufkumuzu genişletmeye yardımcı olur. Farklı açıları görmek ve gerektiğinde öz eleştiri yapmak için de eşsiz bir kaynak oluşturur. Zamanla etrafımızdakilerin bizimle aynı amaçlar için farklı yöntemler kullandığının farkına varırız. Böylece kendi becerilerimizi geliştirmiş oluruz. Ancak çevremizdeki bu farklı sesler, dozunu aştıktan sonra sadece dikkat dağıtıcı hale gelebilir. Etrafımızı fazla dinlemekten ve önemsemekten kendi işimizi yapamaz hale gelebiliriz.

Blog Image

Benliğimizi Oluşturmak

   Yukarıdaki etkilerin birleşiminde, bir grup içinde yaşamak en etkili şekilde benliğimize işler. Topluluk içinde tecrübe ettiğimiz olumlu ve olumsuz her şey bizi başka bir noktaya taşır. Ulaştığımız noktanın ileri mi yoksa geri mi olacağı ise ne kadar bilinçli olduğumuza bağlıdır. Kolektif yaşam kendimizi geliştirmemizi sağlayabilir. Kendimizden uzaklaşmamıza da sebep olabilir. Hangisini yaşayacağımız ise artılar ve eksiler arasındaki dengeyi sağlayacak iradeye sahip olmaktan geçiyor.


labelGirişimcilik

Hakkımızda

Blog Image

İTÜ´de girişimcilikle ilgili gerek akademik düzeyde, gerekse öğrencilerin sosyal hayatlarında uygulamaya yönelik herhangi bir çalışmanın olmamasını çıkış noktası olarak gören kulübümüz 2006 yılından bu yana İTÜ’nün en aktif öğrenci oluşumlarındandır. Günümüze kadar İTÜ’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır.

Son Çıkan Blog'larımız

Blog Image
Blog Image
Blog Image