Blog Image

Girişimciliğe İlk 5 Adım

20 Eylül 2020
Yazar: İremnur Bizimyer


   Hayallerinizin peşinden koşmak için hiçbir zaman erken değildir. Henüz üniversitedeyken girişimciliğe adım atmak istiyor olabilirsiniz. Fakat, ya kendinizi hazır hissetmiyorsanız? Yeterince deneyiminiz olmadığını düşünebilir ya da öncelikle düzenli bir iş bularak biraz birikim yapmak isteyebilirsiniz. Bundan dolayı size 5 adım derledik.

Blog Image

1) Satış-Pazarlama alanında staj yapın.

   Bir işe girişirken en başta fikrinizi yatırımcılara iyi bir şekilde pazarlamanız gerekecek. Sonrasında ise girişiminiz her ne olursa olsun bir şeyler satmak/pazarlamak zorunda kalacaksınız. Eğer satış hakkında çok bilginiz yoksa işiniz zor olabilir. Bu nedenle kariyerinizin başında satış alanında bir deneyim edinmek sizin için son derece yararlı olacaktır.

Blog Image

2) Küçük bir girişimde staj yapın ya da çalışın.

   Gelişiminiz açısından büyük şirketler size bazı fırsatları sunamayacaktır. Küçük bir girişimde çalışmak çok farklı bir deneyimdir. Kurucularla sürekli iletişim halinde olabilirsiniz. Böylece sorular sorarak işlerin nasıl yürüdüğünü yakından görebilirsiniz. anlatsin.com’un COO’su Sargın Erdoğan’ın da dediği gibi mutlaka bir girişimde staj yapmalısınız. Sargın Erdoğan’ın diğer tavsiyelerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz!

3) Pazarlanabilir yetenekleri öğrenin.

Bir girişimci olarak pazarlama, tasarım, işletme, satış gibi birçok farklı beceriyi bünyenizde bulundurmanız gerekiyor. Detaylı bilmeseniz de genel bir bilgiye sahip olmanız size yardımcı olacaktır. Bu becerileri öğrenmek için şimdiden günlerinizi değerlendirin. Böylece ileride birilerini işe almanız gerektiğinde en iyi çalışanı bulmakta zorluk çekmezsiniz.

Blog Image

4) Freelance işler alın.

   Kendi başınıza çalışmak disiplin ister. Pandemi sürecinde deneyimlediğimiz gibi bir şeyler üretmek için disiplin şart. Bu freelance işler zamanla size bu konuda yardımcı olacaktır. Böylece evde/kafede çalışmaya alışırsınız. Eskisinden daha disiplinli ve programlı olduğunuzu hemen fark edeceksiniz. Ayrıca, bu işler ile güzel bağlantılar elde ederek geleceğe yatırım yapabilirsiniz.

5) Girişimcilerin yoğun olduğu bir çevre edinin.

   Girişimcilerle vakit geçirmeden yaşam tarzlarını anlayabilmek zordur. Ne kadar çok girişimciyle iletişim kurarsanız o kadar gelişirsiniz. Onlarla zaman geçirdikçe farklı bakış açıları yakalayabilirsiniz. Hatta ne tarz bir işe başlamak istediğinize de karar verebilirsiniz. Belki kulüplerde belki de etkinliklerde böyle çevreleri kaçırmayın!

Blog Image

   İş bulmanın giderek zorlaşması ve kendi işimizin patronu olma arzusu bizleri girişimciliğe yönlendiriyor. Çoğu genç, girişimci olmak isterken temkinli yaklaşıyor. Temkinli olmak her ne kadar bilinçli olduğumuzu gösterse de her zaman çaba göstermek gerekir. Bir şeylerin kendiliğinden gerçekleşmesini beklemek yerine hayallerinizin peşinden koşmaya ne dersiniz?


labelGirişimcilikTavsiyeFreelance

Hakkımızda

Blog Image

İTÜ´de girişimcilikle ilgili gerek akademik düzeyde, gerekse öğrencilerin sosyal hayatlarında uygulamaya yönelik herhangi bir çalışmanın olmamasını çıkış noktası olarak gören kulübümüz 2006 yılından bu yana İTÜ’nün en aktif öğrenci oluşumlarındandır. Günümüze kadar İTÜ’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır.

Son Çıkan Blog'larımız

Blog Image
Blog Image
Blog Image