Blog Image

Girişimciler İçin Altın Değerinde Network Tavsiyeleri

11 Ağustos 2019
Yazar: İTÜ Girişimcilik Kulübü


Girişimciler için speed networking

   İTÜ Girişim’in yeni ve faydalı yazısına hoş geldiniz! Sen, girişimci olan, evet sen; her hafta paylaştığımız girişimcilik etkinliklerinden kariyerini ve projelerini ivmelendirerek dönüyor musun? Yoksa sadece konuşmacıları dinleyip, katılımcılarla sohbet edip mi dönüyorsun? Eğer “Ben sadece dinleyiciyim.” diyorsan, o zaman bu yazımız sana hitap etmiyor. Ama biliyoruz ki bir girişimci asla sadece dinlemekle yetinmez! Konuşmacılarla, yani senin geçtiğin yollardan daha önce geçmiş girişimcilerle, senin alanında çalışan şirketlerin yetkilileriyle konuşuyorsun; e-posta, Linkedin gibi adresleri veya direkt kartvizit alıyorsun. Ancak etkinlikte “Tabii canım, hiç merak etme. Zaten her maile cevap veriyorum.” deyip de evde mail yazdığınızda iki satırı bile çok mu görüyorlar? Nasıl da halinizden anlıyoruz değil mi? Çünkü birçok girişimci bu sorunu yaşıyor. Peki bu sorunun çözümü ne? Ertuğrul Belen’den dinledik ve işte bu yazıda da bunu anlattık. 🙂

Blog Image

   Potansiyel yatırımcınızla, potansiyel müşterinizle, potansiyel işvereninizle, potansiyel ortağınızla aynı asansöre bindiniz. En üst kattan zemin kata kadar ineceksiniz. Yaklaşık otuz ila altmış saniye arasında vaktiniz var. Bu kısa süre zarfında karşınızdaki kişiye satış yapmak, yatırım almak pek de görülmüş şey değil. 🙂 Bir dakikada istediğinizi alamayabilirsiniz ama sizi istediğinize ulaştıracak bir toplantıyı garantileyebilirsiniz! Bunun için özel tasarlanmış konuşmalara asansör konuşması diyoruz. Yeterince heyecanlandığınıza göre, iyi bir asansör konuşması için tavsiyelerimize geçelim:

  • Yaka kartınızı kullanın!  Yaka kartınızı görünür bir yere takın. Aşırı resmi bir yerde değilseniz sadece isminizi de söyleyebilirsiniz.
  • Özet geçmeyin! İşiniz, mesleğiniz, göreviniz sorulduğunda “Şuyum, buyum” demeyin. Örneğin, girişiminizin ekosistemle temasını yürütüyorsanız “X şirketinde dış ilişkiler sorumlusuyum.” gibi sadece titrinizi söyleyip geçtiğiniz bir cümle kurmayın. Bunun yerine “Şirketimin daha verimli çalışabileceği iş ortakları ve paydaşları tanımak için buluşabileceğimiz ortak noktalarda saha çalışmaları yürütüyorum.” deyin. Yaptığınız işin adını söylemeyin, yaptığınız işin kendisini anlatın.
  • Dediğinizin altını doldurun! Çalıştığınız veya çalışmak istediğiniz alan sorulduğunda cevabı verip geçmeyin, bunu ispat edin. Örneğin, iş hayatınızdaysanız çalıştığınız şahısları, firmaları referans gösterebilir, böylece bu alandaki uzmanlığınızı ispat edebilirsiniz. Eğer henüz öğrenciyseniz, bu alanda aldığınız ve almak istediğiniz eğitimleri, dahil olduğunuz etkinlikleri anlatarak, alanda zamanla uzmanlaşacağınıza kanıtlar sunabilirsiniz.
  • Farkınızı yeterince iyi anlatın! Örneğin “Her zaman müşterilerimizle dirsek temasındayızdır.” demek yerine, “Eğer bir iş dijital yerine yüz yüze daha verimli halledilecekse, bir an bile düşünmeden yüz yüze görüşmeye geçiyorum.” deyin.
  • Katma değerinizi pazarlayın! Örneğin eğer SEO’cuysanız, “Müşterilerimizi arama sonuçlarında üst sıralara taşıyoruz.” demek yerine, “Bizimle çalışan şu şu şu müşteriler eğer bizimle çalışmasaydı şu kadar para ve zaman kaybedecekti.” deyin.
  • Hikayeleştirin! Daha önceki başarılarınızı mümkün olduğunca rakamlarla, ölçülebilir şekilde anlatın. Örneğin, “En son müşterilerimiz bizden çok memnun.” demek yerine, “Geçen sene, ilaç sektörünün öncü firmalarından olan müşterimizle yaptığımız Networking çalışması sonrasında, altı aylık bir dönemde sahadaki müşteri temsilcilerinin geçmiş yıllara oranla neredeyse %20 daha fazla performans gösterdikleri gözlemlendi” deyin.
  • Eyleme geçin! “Bence sizin de hizmetlerimize ihtiyacınız var. Sizi bu konuda ziyaret ederim.” gibi oldubittici bir üslup yerine, “Sizin de hizmetlerimize ihtiyaç duyduğunuzu görüyorum. Size nasıl bir hizmet sunabileceğimizi öğrenmek adına sizinle nasıl iletişime geçebilirim?” deyin ve hemen orada randevu isteyin. Eğer net konuşamıyorsa kartvizitini, e-posta adresini, Linkedin’inini alın ve randevu için temasa geçin.

İşte Hazırız

   Bu adımları dikkate alarak ilerlediyseniz, artık sizin de bir asansör konuşmanız var. Asansör konuşmanızla aldığınız sonuçları yorumlarda bizimle paylaşın. Faydalı içeriklerde görüşmek üzere!


labelGirişimcilikTavsiye

Hakkımızda

Blog Image

İTÜ´de girişimcilikle ilgili gerek akademik düzeyde, gerekse öğrencilerin sosyal hayatlarında uygulamaya yönelik herhangi bir çalışmanın olmamasını çıkış noktası olarak gören kulübümüz 2006 yılından bu yana İTÜ’nün en aktif öğrenci oluşumlarındandır. Günümüze kadar İTÜ’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır.

Son Çıkan Blog'larımız

Blog Image
Blog Image
Blog Image