Blog Image

Farklı Bir Yoldan İlerlemenin Zorlukları

07.02.2021
Yazar: Ruken Bişirici


   Toplumda bilindiği üzere daima rahat olabilmek ve konfor alanından çıkmamak için bazı söylemler mevcuttur. Memur ol hayatını kurtar, meslek lisesi mezunusun üniversiteyi okumana gerek yok zaten, farklı şehirde okuma çok zorlanırsın gibi sayısız söylemler… Toplumumuz hayatın tehlike ve risklerinden tamamen uzak bir şekilde yaşamak isterler. Dikkat edilirse bu zihniyet ile yetişip orta yaşlara gelen bireyler, hayattan yorulduklarını ve artık yapmak istedikleri bir şey olmadığını ifade etmektedirler. Çünkü bu yetişkinlerin kalıplaşmış düşünceleri vardır. İnsanlar doğar ve büyür. Okur veya okumaz. Erkek ise askere gider, kız ise evlenir. Bu döngü sonsuza dek devam eder. Sahip oldukları düşüncelerden dolayı konfor alanlarının dışına çıkamaz ve asla gelişemezler.

Blog Image

   Bunları anlatmamın sebebi, kendi çizdiğim yolun zorluklarının nelerden kaynaklandığından bahsetmek istememdi.

   Lisenin sonuna kadar tüm eğitim hayatımı Şanlıurfa’da geçirdim. İlkokuldan bu yana araştırmacı, sorgulayıcı ve azimli olan bir öğrenciyim. Üniversite hazırlık sürecinde -başta ailem olmak üzere- çevreme hep hayallerimden ve hedeflerimden bahsederdim ama kimse dikkate almazdı. Urfa’da okumamın gerektiğini, büyük bir şehri kaldıramayacağımı ve her zaman yalnız kalacağımı söylerlerdi. Kronik hastalığım (romatizma) ve içime kapanık olmam yüzünden endişelerinde haklı olduklarımı düşünsem de istediğim hayat bu değildi. Hayallerimin farklı olduğunu söylediğimde beni yargıladılar.

Blog Image

   Üniversitenin ilk senesinde sınıfta arkadaşlık kurmaya çalışsam da dışlandım. Buna rağmen aynanın karşısına geçip ‘‘Ya başarıp hedeflerinin peşinde koşacaksın ya da eski pasif hayatına geri dönüp herkese biçilen kalıplaşmış rollerin dışına çıkamayacaksın.’’ dedim. İlk olarak, gördüğüm organizasyon ve kulüplere katılmaya başladım. Sınıfım ve öğretmenlerim ile Hacettepe Üniversitesi’nde gerçekleşen Sosyal Hizmet Öğrenci Kongresi’ne katıldım. Ailem olmadan ilk kez şehir dışına çıktığımdan burada da zorlandım. Ancak yine de pes etmedim.

Blog Image

   Sonraki yıl okulumda düzenlenen kongrelerde danışman hocalarım ile birlikte ‘‘Sanat ve Sosyal’’ ile ‘‘Akran Zorbalığı ve Flört Şiddetinde Üniversite Öğrencilerinin Farkındalığı’’ konulu sunumlarımı yaptım. İnsanları ayırt etmeden tanışmaya ve onlarla arkadaş olmaya çalıştım. Okulumdan ve farklı ülkelerden birçok kişiyle tanıştım. Okul bitimime yakın ise yine klasik söylemlere maruz kaldım. Ama düşüncelerimden ve ideallerimden vazgeçmedim. Şu an istediğim okulda ve kendi alanımda yüksek lisans öğrencisiyim.

   Sonuç olarak herkes seni küçümser, başkalarıyla kıyaslar ve karşında yer alırlar. Eğer sen azimli ve iradeliysen senin yanında durmaya başlarlar. Yeter ki pes etmeyelim, mücadeleci biri olalım. Düşsek de yeniden kalkalım, kapanan kapıları çalmayı bırakmayalım. Çalışmaya, okumaya ve araştırmaya devam edelim.


label Girişimcilik

Hakkımızda

Blog Image

İTÜ´de girişimcilikle ilgili gerek akademik düzeyde, gerekse öğrencilerin sosyal hayatlarında uygulamaya yönelik herhangi bir çalışmanın olmamasını çıkış noktası olarak gören kulübümüz 2006 yılından bu yana İTÜ’nün en aktif öğrenci oluşumlarındandır. Günümüze kadar İTÜ’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır.

Son Çıkan Blog'larımız

Blog Image
Blog Image
Blog Image