Blog Image

Farkında Olmasak da Farklıyız!

16 Ocak 2021
Yazar: Aydan


   Hepimizin geçmişi, büyüme koşulları, büyüdüğü yer, ailesi, aldığı eğitim farklıdır. Biyolojik olarak beyin ve vücut yapımız da bize özgüdür. Bizi birbirimizden ayıran bir sürü şey var, görünüş olarak da, fikir, düşünce tarzı olarak da. Farkında olmasak da dedik, çünkü bazen, ‘kendimi çok sıradan hissediyorum, hiçbir özelliğim yok!’ diye düşünebiliriz ama gerçekte günlük hayatımızı sürdürürken yaptığımız en küçük şey bile bizi birbirimizden ayırır. Şimdi hem hatırlatma olsun, hem de motivasyonumuz artsın diye birkaçını inceleyeceğiz.

Kişiliğimiz

   Kişilik birçok anlamı olan, çok kapsamlı bir terim. Kısaca düşünme, hissetme, davranış şekillerimiz gibi özelliklerimizin bütünüdür diyebiliriz. Yıllar sürer gelişmesi, oturması; okuduğun kitap, izlediğin film, yaşadığın şehir, aile yapın, kültürün, hepsi kişiliğine bir şekilde dokunur. Bu yüzden eşsizdir, bizi biz yapan asıl parçamızdır. Peki bunun ne yararı var? Bir şirketin elemanlarını düşünebiliriz, mesela Microsoft, her ne kadar teknoloji şirketi olsa da çalışanların hepsi bilgisayar mühendisi değil, hatta öyle olsaydı büyük ihtimal bu kadar başarılı bir şirket olmayı sürdüremezdi. Pazarlama, finans, tasarım vb. alanlarda yetkin kişiler de şirketin devamı için gerekli. Başarılı olan girişimlerin arkasında da farklı yönleriyle ortaya çıkan kişilerin ekiplerin birlikte çalışması vardır.

Blog Image

Tutkularımız

   Tutkularımızla ne ekonomik bir kaygı ne de dışarıdan bir baskı olmadan, sadece içimizde o istek olduğu için uğraşırız. Bu yüzden de kendimizi daha iyi tanıyabilmemiz için bir vazgeçilmezdir. Yapmak istediğimiz meslek, kendimizi geliştirmek istediğimiz bir alan ya da sadece uğraştığımız bir hobi olarak hayatımızda varlığını sürdürür. Eğer mesleğimizde icra etme şansına ulaşamamışsak hiçbir kazancı olmayabilir, zaman ve efor kaybı olarak gözükebilirler ama aslında bize çok şey kazandırırlar. Ne bir sorumluluk ne de bi ödevdir, sadece yapmayı istediğin için uğraşırsın, sonucu istediğin gibi olsa da olmasa da, en azından denediğin için mutlu olursun, ve denemekten kolay kolay vazgeçmezsin, çünkü uğraşmak bile mutluluk verir.

Geçmişten edindiğin tecrübeler, çıkardığın dersler

   Hayatımıza dokunan, önyargıları yıkan bir kişi de olabilir, şahit olduğunuz olay da olabilir, ama bi şekilde az çok hayatımızı, kişiliğimizi değiştirmişlerdir. Başarısız olsak da, bunlardan çıkardığımız dersler bir sonraki adımımızı atarken daha çok şeyi göz önünde bulundurmamıza öncülük eder. Böylece bir sonraki denememizde hata yapma olasılığını düşürür diyebiliriz.

Blog Image

Yaratıcılığımız

   Şimdi gözlerinizi kapatıp bir ev hayal edin. Eğer hayalinizdeki evi yansıtabilseydik herkesinki farklı görünürdü değil mi? Renklerden desenlere, katlardan mobilyalara bir sürü detay var ve hepimiz bu detayları kendi yaratıcılığımıza özgü bir şekilde dolduruyoruz. Olaylara bakış açılarımız olsun, herhangi bir konu hakkında fikir yürütmemiz olsun, hepsi bizim yaratıcılığımızın ürünü, herkes için farklı ve ilham vericidir.

Blog Image

Hedeflerimiz

   Hedeflerimiz yukarıda bahsettiğimiz kişilik ve tutku gibi özelliklerimizin bir ürünüdür. Hayattan beklentilerimize göre şekillenir, bir yandan da hayatımızın nasıl bir yol izleyeceğini belirlerler. Kolay zor ,büyük küçük aslında yaşam amaçlarımızdandır, yarını hevesle beklememiz için bir sebeptir. Hayatımızı da hedeflerimize göre şekillendirip onlara ulaşmak için adım adım hareket ederiz. Hedef koymak hayallerimizi gerçekleştirmek için attığımız önemli bir adım, isteklerimizin kafamızdan çıkıp hayat bulduğu aşamadır.


label Girişimcilik

Hakkımızda

Blog Image

İTÜ´de girişimcilikle ilgili gerek akademik düzeyde, gerekse öğrencilerin sosyal hayatlarında uygulamaya yönelik herhangi bir çalışmanın olmamasını çıkış noktası olarak gören kulübümüz 2006 yılından bu yana İTÜ’nün en aktif öğrenci oluşumlarındandır. Günümüze kadar İTÜ’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır.

Son Çıkan Blog'larımız

Blog Image
Blog Image
Blog Image