Blog Image

Uruguay Devlet Başkanı José Alberto Mujica Cordano

11 Kasım 2017
Yazar: Selin Dülger


   2010-2015 yılları arasında Uruguay Devlet Başkanlığı yapmış olan Pepe lakaplı José Alberto Mujica Cordano,’’çizginin dışından’’ bizlere seslenerek hayat dersi niteliğinde düşünceler sunuyor.Gelin şimdi onu çizginin dışına çıkaran hayat tarzını yakından inceleyelim.

   Mütevazi yaşantısıyla bilinen Mujica,hiçbir zaman lüks içinde bulunmayı tercih etmemiştir.Yeminli beyanında malvarlığı olarak sadece 1987 model bir vosvos kaplumbağa’ya sahip olduğunu açıklayan Mujica,devletin kendisine ödediği maaşın yüzde doksanını ihtiyaç sahibi insanlara bağışlamasına yönelik gelen sorulara verdiği cevap yaşam felsefesini kanıtlar cinsten: "Yıllardır bana kalan parayla geçinebiliyorum.Ben yoksul değilim.Pahalı yaşamayı seçen insanlar yoksul kalır."

Blog Image

   Mujica işsizlik oranını Uruguay tarihinin en düşük seviyelerine getirmiştir.70’li yıllarda çektiği acıları geride bırakarak,12 yıl tutuklu kaldığı ve işkence gördüğü Libertad Cezaevi’ni kapatıp yerine sağlık hizmeti veren klinik açmıştır.

   Gereksiz ihtiyaçlardan doğan koca bir dağ yaratıp,satın aldıklarımızı bir süre sonra çöpe atar hale geldiğimizi belirtirken şunları ekliyor:"Aslında boşa harcadığımız şey hayatlarımız.Bir şey satın aldığımızda ödemeyi parayla yapmıyoruz.Ödemeyi yaşamımızdan,para kazanmak için harcadığımız zamanla yapıyoruz.Aradaki fark ise şu:Hayatı satın alamazsınız.Hayat geçip gider ve onu boşa harcayıp özgürlüğünüzü kaybetmek korkunç bir şeydir."

   İTÜ Girişimcilik Kulubü olarak düzenlediğimiz José Alberto Mujica benzeri hikayelerin olacağı Çizginin Dışındakiler Etkinliği 16 Kasım’da İTÜ’de olacak. Etkinlik ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Blog Image

labelÇizginin DışındakilerÇizgi Dışı HikayelerEtkinlik

Hakkımızda

Blog Image

İTÜ´de girişimcilikle ilgili gerek akademik düzeyde, gerekse öğrencilerin sosyal hayatlarında uygulamaya yönelik herhangi bir çalışmanın olmamasını çıkış noktası olarak gören kulübümüz 2006 yılından bu yana İTÜ’nün en aktif öğrenci oluşumlarındandır. Günümüze kadar İTÜ’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır.

Son Çıkan Blog'larımız

Blog Image
Blog Image
Blog Image