Blog Image

Bill Gates'den Yeni Mezunlara Kariyer Tavsiyeleri

8 Temmuz 2017
Yazar: İTÜ Girişimcilik Kulübü


   Dünyanın en zengin işadamı, girişimcisi ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates, öğrenciler için kariyer tavsiyelerini açıkladı.

   Gençlerin kendisinden sık sık bu konuda tavsiye istediklerini belirten Gates, yazısını kendi blog sayfasında yayınladı:

   Tebrikler, sizler benim asla başaramadığım bir şeyi, bir üniversite diploması almayı başardınız. Eminim ki şu sıralar, mezuniyet konuşmacılarından, etrafınızdaki büyüklerinizden bir sürü tavsiyeler ve öğütler almaktasınız. Tüm bunların sizi bunaltma riskine karşılık ben de birkaç fikrimi paylaşabilirim diye düşündüm. Yeni üniversite mezunları genellikle benden kariyer tavsiyeleri isterler. Ben 20li yaşlarımın başlarındayken dijital devrim henüz yoldaydı ve benim buna şekil verebilme fırsatım olduğu için şanslıydım. ( İşte bu benim bir üniversite diplomamın olmamasını açıklıyor. Okulu bırakmıştım çünkü bu devrimin ben olmadan gerçekleşeceğinden korkuyordum.) Eğer bugün dünyaya tarihine yön verebilecek şansımın olduğu bir alan aramaya başlasaydım, üç alanı düşünürdüm. Bunlardan birincisi yapay zekâ. Çünkü biz insanların hayatlarına daha üretken ve yaratıcı hale getirecek yollardan faydalanmaya, henüz, sadece bir başlangıç yaptık. İkincisi enerji çünkü temiz, düşük maliyetli ve güvenilir enerji; açlık ve iklim değişikliği ile mücadelenin esas parçası olacak. Üçüncüsü ise insanlara daha uzun ve sağlıklı bir yaşam şansı vermeye yardımcı olan biyolojik bilimler.

Blog Image

   Ancak hangi kariyeri seçerseniz seçin hayatta bazı doğrular vardır. Keşke okuldan ayrıldığım zaman bunları daha iyi anlayabilmiş olsaydım. İlki, zekânın düşündüğüm kadar önemli olmaması ve birkaç farklı biçim almasıdır. Microsoft’un ilk zamanlarında eğer mükemmel bir kod yazabiliyorsan aynı zamanda insanları iyi yönetebilir, bir pazarlama ekibi çalıştırabilir ya da herhangi başka bir görev üstlenebilirsin diye düşünüyordum. Ama bunda yanılmıştım. İnsanların farklı yeteneklerini tanımak ve değer vermek zorundaydım. Eğer hala yapmadıysan, bunu ne kadar kısa sürede yaparsan o kadar kısa sürede de zengin olacaksın. Daha erken farkına varsaymışım dediğim bir başka şey de gerçek adaletsizliğin aslında ne olduğudur. 30’lu yaşlarımın sonlarında Melinda ile birlikte ilk Afrika gezimize çıkana kadar bunu fark edememiştim. Gördüklerimiz karşısında şok olmuştuk. Geri döndüğümüzde daha fazla şey anlamaya başlamıştık. Orada hiçbir gelişmiş ülkenin umursamadığı milyonlarca çocuk hastalıklar yüzünden hayatlarını kaybediyorlardı. Anlamıştık ki, bunu göz ardı edemezdik ve harekete geçmeliydik.

Blog Image

   Sizler, benim sizin yaşınızdayken bildiğimden daha fazla şey biliyorsunuz. Teknoloji size bizim gençken asla fark edemediğimiz problemleri görebilme fırsatı veriyor ve bu yolda bizim asla almadığımız bir yardım kapısı aralıyor. Bu sayede, kendi ülkenizde ya da dünyanın dört bir yanında bu eşitsizlikle savaşmaya daha erken başlayabilirsiniz. Aynı zamanda, size etrafınızı sizi zorlayan, size öğreten ve sizi elinizden gelenin en iyisini yapmanız için teşvik eden insanlarla çevrelemenizi öneririm. Melinda benim için bütün bunları yaptı ve ben onun yaptıkları sayesinde daha iyi biriyim. İyi bir dostum olan Warren Buffet gibi, ben mutluluğumu etrafımdaki insanların mutluluğu, bana olan sevgileri ve diğer insanların hayatlarında yaptığım değişimle ölçerim.

Blog Image

   Eğer her birinize birer mezuniyet hediyesi verecek olsaydım, bu Steven Pinker’ın kitabı olan “Doğamızın İyi Melekleri” olurdu. Çalışmakla geçen yılların sonunda 700 sayfalık bu kitabı okumak için çok da hevesli olmayabilirsiniz ama lütfen bir gün okumak üzere okunacaklar listenize eklemeyi ihmal etmeyin. Bu kitap hayatımda okuduğum en ilham verici kitaptı. Pinker, bizim insanlık tarihin en huzurlu döneminde yaşadığımızı ve dünyanın daha iyiye gittiğini ikna edici bir argüman haline getiriyor. Bunları özellikle de içinde bulunduğumuz zamanda söylemek zor olabiliyor. İnsanlara dünyada ilerleme kaydedildiğini söylediğinde sana deliymişsin gibi bakıyorlar. Ama gerçek bu ve bunu anladığınız ilk andan itibaren dünyaya farklı bir gözle bakmaya başlıyorsunuz. Eğer işlerin iyiye gittiğini düşünürsen, neyin işe yaradığını bilmek ister sonra ilerlemeyi hızlandırabilir ve daha fazla insana ulaşıp etki alanını genişletebilirsin. Bu görüş, yüzleşmen gereken problemleri görmezden gelmek anlamına gelmiyor. Bu sadece problemleri çözebileceğine olan inancın ve bu inanca göre harekete geçebilmen demektir. İşte bu benim dünyaya bakış açımın özüdür. Bu öz, zor zamanlarımda benim devam edebilmemin ve 17 yılı aşkın süredir yaptığım hayırseverlik çalışmalarımı hala sevebiliyor olmamın nedenidir. Bence bu sizin için de aynı etkiyi yapabilir. Hepinize iyi şanslar. İçinde bulunduğunuz an yaşamak için inanılmaz bir zaman. Umarım en iyi şekilde yararlanırsınız.
Bill Gates


labelTavsiye

Hakkımızda

Blog Image

İTÜ´de girişimcilikle ilgili gerek akademik düzeyde, gerekse öğrencilerin sosyal hayatlarında uygulamaya yönelik herhangi bir çalışmanın olmamasını çıkış noktası olarak gören kulübümüz 2006 yılından bu yana İTÜ’nün en aktif öğrenci oluşumlarındandır. Günümüze kadar İTÜ’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır.

Son Çıkan Blog'larımız

Blog Image
Blog Image
Blog Image