Blog Image

Beden Dili

04 Ekim 2020
Yazar: Şevval Kuşaksız


Beden Dili Nedir?

   Duygu ve düşüncelerimizi alıcıya aktarmamıza yardımcı olan beden dili, sözel olmayan bir iletişim şeklidir. Jest, mimik, fiziksel duruş, aradaki mesafe gibi birçok öge ile desteklenir. Kıyafetler, bakışlar, vücut duruşu, yürüyüş, oturuş gibi birçok etken de karşımızdaki kişi hakkında bize ipuçları verir. Hatta duyguların dışa vurumu sayesinde insanların yalan söylediğini veya bir şeyler sakladığını da hemen anlayabiliriz!

Blog Image

Beden Dilinin Önemi

   Hepimiz beden dilini etkili kullanan insanların iletişim konusunda da yetenekli olduğunu fark etmişizdir. Bunun bize ne gibi avantajları var? Konuşma yapan iki kişiyi düşünelim. Biri donuk bir şekilde konuşmasını yaparken diğeri uygun beden dili ile konuşmasını destekler. Peki siz dikkatinizi hangi konuşmacıya verirsiniz? Hangisi sizi daha çok etkiler? Cevap oldukça basit.

   Günlük hayatımızda etkili kullandığımız beden dili hem sosyal hem de iş hayatımızda bize başarı ve saygı kazandırır. Aynı zamanda karşımızdakilerle iyi empati kurmamıza yardımcı olur. Böylece sorunlar karşısında insanlarla daha yapıcı bir iletişim kurabiliriz. Hadi şimdi günlük hayattan derlediğimiz birkaç beden dili örneğine göz atalım.

1- Baş Hareketleri

   Günlük hayatta kullandığımız burnu havada ve tepeden bakmak deyimlerini hatırlayalım. Nereden geldiklerini hiç düşündünüz mü? Başımızı hafifçe arkaya eğdiğimizde burun havaya kalkar. Karşıdaki kişiye yukarıdan bakar gibi görünürüz. Bu kibrin göstergesidir. Öte yandan başı öne doğru eğmek ise karşıdakine tehdit mesajı verir, kızgınlık belirtir.

2- Omuz ve Kol Tutuşu

   İletişim halindeyken kişinin omzunu tutmak ‘’Ben senden üstünüm.’’ imajı verir. Eğer dostça görünmek istiyorsak hafifçe kolundan tutarız.

3- Avuç İçi

   Birçok siyasetçinin avuç içini hitap ettiği kesime açarak konuştuğunu fark etmişizdir. Bunu yapmalarının sebebi toplumda samimi, güven veren bir görünüm oluşturmaktır. Avucun tersini göstererek yapılan konuşmalarsa bazen korkutucu, bazen de güvensizlik belirten bir hareket olarak algılanır.

Blog Image

4- Kaşları Kaldırmak

   Birden fazla duyguyu ifade etmek için kullandığımız hareketlerden biridir. Tek kaşımızı kaldırmak sinirli olduğumuzu belirtirken, farklı bir zamanda hoşlanma belirtisi olarak kabul edilebilir. Bunun yanı sıra kaşları çatmak endişeli veya şaşkın olduğumuz zamanlarda sık yaptığımız hareketlerdendir.

5- Parmaklar

   Parmak hareketlerinin beden dilinde sandığımızdan çok daha etkili olduğunu biliyor muydunuz? Parmakların açık şekilde yanağa konması sıkıldığımızı gösterir. Dikkatli dinlediğimizde ise aynı şekilde çeneye koyarız. Politikacı ve patronlar sıklıkla parmak uçlarını birleştirir, avuç içlerini ayırır. Bu onların otorite sahibi olduklarını açığa çıkarır. Ayrıca baş parmak rekabet, işaret parmağı otorite sembolüdür. Bu yüzden birini tehdit ederken işaret parmağı sallanır.

6- Havayı Kavrama

   Küçük ve hassas bir noktaya değinirken parmaklarla havayı kavramak bize yardımcı olur. Tam tersi havayı güçlü bir şekilde kavramak ise ne kadar kararlı ve rekabetçi olduğumuzu gösterir.

   Son olarak eğer sizin de bu konuya ilginiz varsa 2009 yapımı ‘’Lie To Me’’ dizisine göz atabilirsiniz. Kısaca konusundan bahsedecek olursak: Dr. Cal Lightman FBI ya da özel şirketlere davalarda yardımcı olan danışman şirketinin sahibidir. İnsanların beden dillerini okuma konusunda özel bir yeteneği vardır. Dizide de bu yeteneğinin ona yarar ve zararlarını görmekteyiz. Şimdiden iyi seyirler.


label2020-2021 Dönemi

Hakkımızda

Blog Image

İTÜ´de girişimcilikle ilgili gerek akademik düzeyde, gerekse öğrencilerin sosyal hayatlarında uygulamaya yönelik herhangi bir çalışmanın olmamasını çıkış noktası olarak gören kulübümüz 2006 yılından bu yana İTÜ’nün en aktif öğrenci oluşumlarındandır. Günümüze kadar İTÜ’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır.

Son Çıkan Blog'larımız

Blog Image
Blog Image
Blog Image