Blog Image

Başarısızlıklar Nasıl Başarıyı Doğurur?

23.05.2021
Yazar: Nurettin Akçakoyun


   Her yerde görürüz. Başarılı bilim insanları, doktorlar, iş insanları, girişimciler, akademisyenler, sporcular… Peki bu insanlar başarılarını nasıl elde ediyorlar? Hangi zorlukların ve başarısızlıkların üstesinden geliyorlar? Bulundukları konum onlar için ne anlam ifade ediyor ? Bilim insanları ve araştırmacılar başarısızlığın ardından gelen başarıları nasıl izah ediyorlar? Bu yazımızda sizlere başarılı olmuş bazı insanların hayatlarından ve yaptığı işlerden kesitler sunup, başarısızlıklarının kendilerine verdiği ödevleri nasıl fark edip yerine getirdiklerini ve nasıl başarıya ulaştıklarını aktarmaya çalışacağız.

Blog Image

1)Phil Knight

   1962 yılında Stanford Üniversitesinde okurken hazırladığı ödevle koşu ayakkabısı ithal etme süreci başlamıştır. Phil Knight, Tokya Onitsuka’daki bir koşu ayakkabısı fabrikasının ABD Distribütörlüğünü, Nike’ın eski adı olan Blue Ribbon Sports mağazasıyla ,daha kurulmadan alıp sonradan babasından aldığı 50 dolar borçla söz konusu mağazasını kurmuştur. Nike’ı bugün yıllık cirosu 50 milyar dolara ulaşan bir şirket haline getirmeyi başarmış ama bu başarıyı elde edene kadar birçok zorluklarla karşılaşmıştır. Mesela şirketinin ilk satışlarını arabasının bagajında başlamış, şirketinin ilk dönemlerini banka borçlarıyla ikame etmiş, distribütörü olduğu şirket için 5 yıllık anlaşmayı düşünüp şirketten 3 yıllık bir anlaşmayı ancak alabilmiştir. Bütün bunlara rağmen o, Onitsuka’daki şirket ile umduğu anlaşmayı yapamayınca mevcut şirketine alternatif olarak, kendi bağımsızlığını kazanmak için Nike markasını yaratmıştır. Distribütörlüğünü yaptığı firmadan ayrılıp yoluna kendi başına devam etmeye karar vermiştir. Birtakım zorluklar yaşasa da, başarıya olan inancı onun markası için gerçek bir savaşçı gibi savaşmasını sağlamış ve markanın cirosunu yıllık 8 milyon dolara getirmeyi başarmıştır. Bundan 2 sene sonra ise Nike, sadece sporcularla kalmayıp herkes tarafından beğenilen bir marka haline gelmiştir. Phil Knight, yaşadığı bütün zorlukları ve başarıları şu güzel sözüyle özetlemiştir: “Birçok zorluğa ve beklenmedik gelişmelere karşı hazırlıklı olun.”

Blog Image

2-) Albert Einstein

   Özel görelilik kuramı, genel görelilik kuramı, kütle-enerji eşitliği, fotoelektrik etki, kuantum fiziği ve belirsizlik ilkesi,… Sayamadığımız birçok bilimsel çalışmaya imza atmış ve hayatına onlarca buluşu sığdırmış Albert Einstein’ın hiç başarısızlıklarını da okudunuz mu? 4 yaşına kadar kendi ana dilini bile konuşamamış, içine kapanık ve oyun oynamaktan hiç hoşlanmayan bir çocuk olarak büyümüştür. Zeki olmasına rağmen öğretmenleri tarafından “yetersiz” damgasını yemiş, asi doğası onun okulundan atılmasına sebep olmuş ve daha sonra Zürih Politeknik Okulu’nun kendisine sunmuş olduğu bursu reddetmiştir. Biz bu başarısızlıklarını okurken bize her ne kadar sonu gelmiyormuş gibi gözükse de o, bütün bunlara rağmen kararlı duruşunu ve azmini ortaya koymuştur. 1921 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. Bundan sonra da: “Hayatında hiç hata yapmamış biri, hiç yeni bir şey denememiş demektir” sözünde ifade ettiği gibi; bilimsel alanda yaptığı çalışmalarda karşılaştığı başarısızlıklar ve zorluklar karşısında da yılmaz, fizik biliminin günümüze kadar ilerleme kaydetme aşamalarında önemli kilometre taşlarından birisi olur.

Blog Image

3-) Bill Gates

   Şu anda Microsoft’un kurucusu ve teknik danışmanı olan Bill Gates’in de, dünya kamuoyunda bu kadar çok tanınmadan önce birçok başarısızlık deneyimi edindiğini biliyor muydunuz? Emekliliğinde dünya için yararlı olacağına inandığı çevre teknolojileriyle ilgilenen Gates, Microsoft’un başındayken oldukça ağır eleştiriler almıştır. Mesela bunlardan biri, açık kaynak kodlu yazılımlara hiç prim vermeyip, açık kaynağa karşı ücretli yazılımların korsan sayesinde tutunacağını söylemesidir. Kurucusu olduğu şirket, onu dünyanın en zengin insanlarından biri yapmıştır ama büyük paraların döndüğü bu şirkette düşmanlık da çok olmuştur. Öyle ki; Windows’ta, kullanım kolaylığının güvenliğe alternatif olarak seçilmesi ve daha bunun gibi birçok sorunu devamlı eleştiri almıştır. Gates’in çok eleştirildiği bir diğer konu ise, geliştirilen DOS işletim sisteminin ölmesine izin vermesidir. Oysa ki birçok kişi, bu sistemin Windows’a alternatif ikinci bir işletim sistemi olarak geliştirilip pazarlanabilir bir işletim sistemi olduğunu söylemiştir. Gates’in burada belirtemediğimiz daha birçok hatası vardır. Ama bu hatalar onu dünya kamuoyunda tanınır, yaşanan birçok gelişme hakkında söylediklerinin takip edilir ve dünyanın en zengin insanı olmaktan alıkoyamamıştır.


label Girişimcilik

Hakkımızda

Blog Image

İTÜ´de girişimcilikle ilgili gerek akademik düzeyde, gerekse öğrencilerin sosyal hayatlarında uygulamaya yönelik herhangi bir çalışmanın olmamasını çıkış noktası olarak gören kulübümüz 2006 yılından bu yana İTÜ’nün en aktif öğrenci oluşumlarındandır. Günümüze kadar İTÜ’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır.

Son Çıkan Blog'larımız

Blog Image
Blog Image
Blog Image