Blog Image

21. Yüzyıl Yetkinlikleri ve Kulüpler

12 Ağutos 2020
Yazar: İremnur Bizimyer


   Herkesin bildiği gibi üniversiteler eğitime değil öğretime odaklanırlar. Tekdüze olan içerikleri öğrencilere sunarlar. Birçok öğrenci okulda aynı eğitimi alabilir. Ama onları öne çıkaran farklı yetkinliklere sahip olmalarıdır. İşverenler de bu konuda hemfikir!

   Geçmiş zamanlarda, işte ustalaşmak ya da verimliliği ve dengeyi sağlayabilmek yeterliydi. Bunlar günümüzde gerekli olsa da yeterli değil. Şu anki dünyamızda bilgi çok hızlı evriliyor. Bugün başarıya ulaşmak için gerekli olan özellikleri şöyle sıralayabiliriz;

  • İkna edici argümanlar oluşturabilmek
  • Mevcut bilgileri sorgulamak
  • Yaratıcı sunumlar yapabilmek
  • Bir ekip arkadaşı olmak
  • Net bir şekilde iletişim kurmak
  • Uyum sağlamak
  • İnisiyatif alabilmek
  • Beklenmedik çözümler üretmek

   Üniversite, kültürünüzü genişletip kendinizi geliştireceğiniz çok verimli bir ortam sağlar. Bu noktaya öğrenci kulüpleri el atıyor. Birçok konuda yetkinlik kazandırmaya gönüllü olan kulüplerden yararlanmak çok kolay!

Blog Image

   Gerekli olan yetkinliklere, kulüplerle ilişkisine bakarak göz atalım.

   Bilgi Okuryazarlığı:  Bu teknoloji devrinde bilginin kalitesi, miktarının yanına yaklaşamıyor. Doğru bilgiyi bulmak adına yapılan çalışmalar sizi her daim geliştirecektir.

   Eleştirel düşünme: Bize sunulan bilgiler denizini süzgeçten geçirmenizi sağlar. Net bir bilgi için sorgulama yeteneği size neyin uygun olduğunu seçmekte yardımcı olur. Birçok farklı bakış açısı sağlayan öğrenci kulüplerinde bunu değerlendirmekte özgürsünüz!

   Yaratıcılık: İş dünyasında farklılığınızı ortaya koymaya ne dersiniz? Kulüplerde, çeşitli kültürlerden insanlarla bir arada olma fırsatına sahip olursunuz. Birlikte proje üreteceğinizde fikirlerinizin üstüne kat çıkarak ufkunuzu genişletebilirsiniz!

   Liderlik: Birlikte çalıştığınız kişileri geliştirme ve farklı insanları bir arada tutmayı sağlar. İş hayatına atılmadan önce kulüplerde deneyim kazanırsınız. Daha tecrübeli olmak adına atılan büyük adım!

   İş birliği: İyi bir takım arkadaşı olup ortak bir hedef için çalışmak insanı zorlayabilir. Ama başkalarının görüşlerine saygı duyarak ekipte birlik olmak iş dünyasında büyük öneme sahiptir. Aynı zamanda iletişimde güçlü olmak takım çalışmasını da yanında getirir. Çünkü hayatınız boyunca farklı geçmişlere ve kültürlere sahip insanlarla karşılaşacaksınız. Takım çalışmasını öğreten ve network sağlayan kulüplerde aktif olanlar iş hayatına 1-0 önde başlayacak!

   İnisiyatif Alma: Bir problem karşısında yalnız kaldığınız durumlar olacak. Hemen durumu düzeltmek için inisiyatif alabilmelisiniz.

   Problem Çözme: Şirketler, esnek düşünebilen ve sık karşılaşılan sorunlara benzersiz çözümler bulabilen çalışanları tercih eder. Kulüpteki etkinliklerde bir sorun olduğu zaman inisiyatif alarak problemi çözmeniz gerekecek.

   Küresel Farkındalık: Yukarıdakilerin tümü çeşitliliği kucaklamayı ve hoşgörülü olmayı beraberinde getirir. Hepsinin içinde olmak, her insana küresel bir toplumun parçası olarak sahip olduğu sorumlulukları hatırlatır.


labelGirişimcilikTavsiyeGirişimcilik TerimleriKulüpler

Hakkımızda

Blog Image

İTÜ´de girişimcilikle ilgili gerek akademik düzeyde, gerekse öğrencilerin sosyal hayatlarında uygulamaya yönelik herhangi bir çalışmanın olmamasını çıkış noktası olarak gören kulübümüz 2006 yılından bu yana İTÜ’nün en aktif öğrenci oluşumlarındandır. Günümüze kadar İTÜ’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır.

Son Çıkan Blog'larımız

Blog Image
Blog Image
Blog Image