Blog Image

Sürüden ayrılanı flaminGO kapar

04.03.2021
Yazar: FlaminGO Ekibi


   FlaminGO ekibinden herkese merhaba! Bu yazıda; girişimimizi oluştururken çıktığımız yolculukta yaşadıklarımızı, önümüze çıkan engelleri, mutluluklarımızı ve hayal kırıklıklarımızı kurucularımızın ağzından dinleyeceksiniz.

   Esenlikler dilerim, ben Talha Ayberk. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. Sınıf öğrencisiyim. Çankırı doğumlu olup Eskişehir’de ikamet etmekteyim. Neredeyse her birimiz toplumun bize biçtiği rollerin ve normların dışına çıkmayı tehlikeli ve anormal buluyor. Halbuki toplumun genel itibariyle tutucu ve yeniliklere kapalı olan yapısı göz önüne alındığında normların dışına çıkmanın bir mahsuru olmadığını kişi kendi kendine pek âlâ izah edebiliyor. Daha önce gidilmiş olan yolların aksine, sarmaşıklarla ve uzun otlarla dolu bir ormanda kendi yolunu açmak elbette ki zaman zaman katlanılması zor bir ızdıraba dönüşebiliyor. Ancak getiri-götürü hesabı yapıldığında durumun çoğu vakit kişinin lehine olacağı da su götürmez bir gerçektir. Kişi ancak zorluklara göğüs gererek ve farklı deneyimler elde ederek gelişebilir. Konfor alanından dışarı çıkmayı reddeden bir zihin ile beden köhneleşmeye ve buna mukabil gerilemeye mahkumdur. Öyleyse bize düşen mental ve vücut disiplinimizi üst düzeylere çıkarıp sınırları ve normları zorlayarak kendimize yeni keşif alanları açmaktır.

Blog Image

   Özbilincimi kazandığım günden beri bu mücadele şiarıyla hareket eden biri olarak hayatımın pek çok evresinde pek çok farklı ortamda ve pek çok farklı aksiyonun içerisinde bulundum. Girişimcilik dünyasına adım atma kararımı da buna bağlıyorum. Bir tıp öğrencisi olarak, kendi disiplinimin dışına çıkan cüretkar işlerde bulunmayı bir meditasyon addediyorum. Girişimcilik dünyasına fiili olarak adım atmamda şüphesiz ki bu düşüncelerimin yanı sıra en büyük etken Innovation Boost yarışması olmuştur. WhatsApp'ta bir arkadaş grubunda rastladığım Innovation Boost başvuru linkini doldurmam ve sürece dahil edilmem ile güzel bir yolculuğa başladım. Süreç içerisinde pek çok aydın insan ve mentörle tanışarak sektör hakkında güzel bilgiler edindim. Atölyeler ile bu konudaki pratikliğimi artırıp beyin fırtınaları yaptım. Süreç sonunda ekibimizin geliştirdiği flaminGO adlı proje birinciliğe hak kazandı. Yarışmanın bir ödülü olarak da fikir aşamasındaki flaminGO projemiz, İTÜ Çekirdek ailesine dahil olma imkanına sahip oldu. Dinamik ve tutkulu bir ekibin içerisinde bulunmam, ekip içerisinde mutlak demokrasi ve hoşgörü ile dayanışmanın tesis edilmesi bu başarıdaki büyük etkenlerdi. Bu yarışmanın düzenleyicisi olan İTÜ Girişimcilik Kulübü'ne de ayrı bir parantez açmayı vicdani bir sorumluluk olarak görüyorum. Gerek yarışmanın planlanışında, gerek yarışma sürecinin yürütülmesinde olsun oldukça fazla emek ve zaman harcayan bu güzide kulübün güzide ekibi takdiri hak ediyor. Giriştikleri bu yolda eğlenerek öğrenen ve girişimcilik ekosistemine katkı sağlayan bu oluşumda, herkesin en azından bir etkinlik sürecinde dahi olsa yer bulmasını isterim.

   Son olarak bu yazıyı okuyan kişiye seslenmek istiyorum. Yaşın, cinsiyetin, okulun, okuduğun bölüm, sahip olduğun imkanlar ne olursa olsun mücadele azmini ve içinde yanan ateşi kaybetme. Girişimcilik ekosisteminde herkes için bir yer var ancak bunun için ödenecek nice bedel de mevcut. Gözün kara, algıların açık ve motivasyonun tam olduğu vakit senin önünde durabilecek bir engel tanımıyorum. Farklı şeyler yapmaktan ve çizginin dışına çıkmaktan çekinme. Günümüz dünyası sahip olduğu imkanları, çizginin dışına çıkanlar sayesinde elde etti. Toplum, kimi zaman bu emekçi ve cesur insanları deli olarak dahi adlandırma cüretinde bulunduysa da bu durumdan çekinme. Jack Ma'nın da dediği gibi: "Delilik iyidir. Biz deliyiz ama aptal değiliz."

   Projemizin gelişimine katkı sağlamak için 2 dakikanızı ayırıp anketimizi doldurmak ister misiniz? Ankete buraya tıklayıp ulaşabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederiz.

   Selamlar herkese, ben Ensar. Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim. İTÜ Girişimcilik Kulübü’nün düzenlediği Innovation Boost etkinliğinde flaminGO adlı girişimimizle birinci olduk, yazımda size bu serüvenimizden bahsetmek istiyorum.

   İnsanın kişiliğinde yaşadığı çevrenin genetik kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Eskişehir’de doğdum; çocukların zamanını sokaklarda oynayarak geçirdiği, samimiyetin ve komşuluğun fazla olduğu bir mahallede büyüdüm. Okul dışındaki vaktimi sokakta arkadaşlarımla geçirdim, hayatımın her aşamasında yaşayarak öğrendim. Girişimci ruhumu da bu şekilde kazandığımı düşünüyorum.

   Innovation Boost yarışmasından bir arkadaşım vesilesiyle haberim oldu, programı araştırdığımda güzel bir konseptle hazırlandığını ve arkasında özveriyle çalışan İTÜ Girişimcilik Kulübü olduğunu gördüğümde başvurmaya karar verdim. Başvuru formunu dikkatlice doldurdum ve merakla beklemeye başladım. Bekleyişim uzun sürmedi; bilinmeyen bir numaradan çağrı aldım, arayan kulübün başkanı İmran’dı. Programa kabul edildiğimi söylediğinde şaşkınlığımı gizleyemedim, bir o kadar da mutlu oldum. Benimle birlikte başvuran bir arkadaşımım daha programa kabul aldığını öğrenince sevincim daha da arttı.

   Innovation Boost’un bana en büyük katkısı hepsi birbirinden harika takım arkadaşlarıyla tanışma ve çalışma fırsatı sunması oldu. İlk tanıştığımızda hepimizde hafif bir çekingenlik vardı ama kısa sürede birbirimize ısındık. Programda 9 gün içerisinde pandemiyle birlikte hayatımıza giren sorunlara çözüm getirecek bir girişim oluşturmamız istendi. Yaptığımız beyin fırtınasının ardından ortaya 3 fikir atıldı. Birini seçip çalışmaya başladık, adı NaneLimon olacaktı. Sunuma 3 gün kala ani bir kararla NaneLimon’u rafa kaldırdık ve flaminGO üzerinde çalışmaya başladık. Bizim için tam bir dönüm noktasıydı. Eğitimlere katılıyor, mentorler ile fikir alışverişi yapıyor bir yandan da okulumuzu aksatmamaya çalışıyorduk. Bizim için yoğun geçen etkinliğin sonunda sunum vakti gelmişti. Ortaya çıkardığımız üründen gayet memnunduk, içimiz rahattı ve yarışmadan alacağımız her sonuç bizi mutlu edecekti. Tüm sunumları dikkatle izledik, rekabet bir hayli yüksekti, her yeni girişimi gördüğümüzde heyecanımız daha da artıyordu. Sonuçlar açıklanırken içim kıpır kıpırdı, çok heyecanlıydım. Jüri üyesi Hatice Hanım “Kazanan girişim flaminGO!” dediğinde bir an duraksadım, yüzümde istemsiz bir gülümseme oluştu, daha önce yaşamadığım bir duyguydu. Başarmanın verdiği mutluluğu takımca yaşadık.

Blog Image

   Herkes için harika bir etkinlikti. Takım arkadaşlarım Afife, Cansel, Kubilay ve Talha Ayberk’e, rekabeti hat safhada tutan yarışmacılara, eğitimcilerimize, mentörlerimize ve İTÜ Girişimcilik Kulübü’ne sonsuz teşekkürler… Herkese flaminGO’lu, sağlıklı günler dilerim!

   Ben Kubilay, İTÜ Uçak mühendisliği bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. Kasım ayının başlarında kulübün sosyal medya paylaşımında Innovation Boost yarışmasını gördüm ilk kez. Her öğrenci gibi uzaktan eğitimden ve evde sıkıcı vakit geçirmekten bunalmış idim ve kendi ilgi alanlarım doğrultusunda meşgale arıyordum. Yarışmanın başvurusunun bitişine birkaç gün kala başvurumu yaptım. Çok kısa bir süre sonra yarışma ile ilgili program ve detaylı bilgi için iletişime geçilmişti. Yarışma için hiçbir iddiam yoktu hatta yarışmanın detaylı bilgisini bile tam okumamıştım. Yani bir miktar şansımdan dolayı böyle güzel bir organizasyonda yer aldım diyebilirim. Ayrıca geri dönüp baktığımda net bir şekilde söyleyebilirim ki, iyi ki böyle bir etkinliğe katılmışım ki şu an böylesine iyi bir ekibin üyesiyim.

   Çevremdeki insanlarla, gerek ailem gerek arkadaşlarımla konuştuğumda, onlara girişimciliği anlattığım vakit hep klasik bir cevap alıyorum “Ya ne gerek var, çok iyi bir okulda çok iyi bir bölümde okuyorsun. Dersini çalış ve mühendis ol.”. Eminim ki, siz de aynı bu minvalde cevaplar alıyorsunuzdur ve moraliniz bozuluyordur.

Blog Image

   Kişisel olarak oldum olası havacılık uzay sanayisine hizmet etmiş yerli veya yabancı kişilerin biyografilerine ilgi duymuşumdur. Bir kısmını saymak gerekirse Hürkuş, Demirağ, Wright kardeşler, Elon Musk... daha nicesi aslında köken olarak birer girişimciydi. Şu an onlarının isimlerini sayabilmemizin nedeni, onların kendi zamanları için çizginin dışına çıkmış isimler olmasından dolayıdır. Hepsi, onlara biçilmiş çizginin dışına çıkmış, girişimcilik ile kendi yolunu çizmiş isimlerdir. Ve ben de düşünüyorum ki bu isimler gibi 10 yıl, 100 yıl sonra saygıyla anılan başarılı isimlerden olmayı hedefleyen biri, çizginin dışına çıkmak zorundadır.

   Cansel ben. İTÜ Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Girişimciliğe adım atmak istememdeki ilk sebep "girişimci gibi düşünme" özelliğinin meslek hayatımda da beni bir adım öne çıkaracağını düşünmemdi. Nereden başlamam gerektiğini düşünürken karşıma İTÜ Girişimcilik Kulübü’nün Innovation Boost yarışması çıktı. Başvururken aklımda birincilik hiç yoktu. Öyle ki kazanan takımın İTÜ Çekirdek'e dahil olma fırsatı yakalayacağını başvurum kabul edildikten sonra öğrenmiştim. Yarışmanın başında tanımadığım insanlarla bir grubun içinde buldum kendimi. Şanslıydım ki şu anda İTÜ Çekirdek'te de ekip arkadaşlarım olan bu insanlarla enerjilerimiz birbirine çok uydu. Bizim için Innovation Boost hem heyecanlı hem de bir çok açıdan keyifli bir süreç oldu. Bu 9 günde kendi fikrimizi geliştirirken bir yandan da değerli insanlardan şu anda da hala yararını gördüğümüz değerli eğitimler alma şansı yakaladık.

   Yarışma sürecinin bitmesi aslında bir bitişten çok benim için yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Kendimi İTÜ Çekirdek'te kendi girişimim için çalışırken buldum. Mesleğini çok seven biri olarak bu süreç benim için daha da keyifli çünkü şu an kendimi hem fikirlerimi hayata geçirebilmek için gereken ortamın içinde hissediyorum hem de bunu gerçekleştirmek için yapmaktan çok zevk aldığım işimi kullanabiliyorum.

   Merhabalar, ismim Afife. İTÜ Endüstri Mühendisliği 1. Sınıf öğrencisiyim. Innovation Boost yarışmasıyla ilk karşılaşmam sosyal medya üzerinden oldu. Üniversiteye bu sene girmem ve daha Hazırlık öğrencisi olmamdan dolayı bu tarz etkinliklere katılmak için isteğim olmasına rağmen cesaretim yoktu. Gireceğim ekiplere değer sağlayamayacağımdan veya onları yavaşlatacağımdan dolayı endişeleniyordum, nitekim öyle olmadı.

   Etkinliğin ilk günü utana sıkıla bilgisayarın başına geçtim, kafamda bir sürü soru: “Acaba başvurarak kötü mü ettim?”, “Başıma iş mi açtım?...” Daha sonra ekip arkadaşlarımla tanıştım, hepsi benden yaş ve sınıf olarak büyüklerdi. Bu da benim endişemi iyice artırdı. Fakat daha sonra bütün bu endişelerimin ne kadar yersiz olduğunu anladım. Çalışmalara başladığımızda ekip içerisinde herkesin bir rolü vardı ve kimse gereksiz eleman değildi. Ben tasarımları üstlenmiştim. Tasarımlarla uğraşırken, toplantıdan toplantıya koşarken, gece 1’lere kadar sunum hazırlarken fark ettim ki kendimi mutlu hissediyorum ve tam da bu yüzden doğru yoldayım. Bir hayal etrafında bir araya gelmiş beş öğrenciden biri olmak bana çok büyük zevk verdi. Şimdi geriye dönüp baktığımda iyi ki böylesine azimli, tutkulu ve çizginin dışında insanların yer aldığı bir ekipteyim diyorum.

Blog Image

   Yarışmada 1. olduktan sonraki sürecimiz İTÜ Çekirdek ile devam etti. Aldığımız mentorluklar ve eğitimlerle kendimizi ve projemizi geliştirmeye devam ediyoruz. Ekip olarak çok fazla yol kat ettik. Bu noktada; doğduğumuz günden itibaren bize dayatılan kalıpların ötesine geçmek amacıyla bir adım atmayı başarabildiğimiz için kendimle ve ekibimle gurur duyuyorum. Unutmayın, girişimcilik ekosisteminde kendini geliştirmek isteyen ve azimli olan herkes için yer var! Kendinize inanın ve çizginin dışına çıkın!

   Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bize websitemiz veya Instagram ve LinkedIn hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz!


Hakkımızda

Blog Image

İTÜ´de girişimcilikle ilgili gerek akademik düzeyde, gerekse öğrencilerin sosyal hayatlarında uygulamaya yönelik herhangi bir çalışmanın olmamasını çıkış noktası olarak gören kulübümüz 2006 yılından bu yana İTÜ’nün en aktif öğrenci oluşumlarındandır. Günümüze kadar İTÜ’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır.

Son Çıkan Blog'larımız

Blog Image
Blog Image
Blog Image