Start Up

Girişimcilik Nedir, Girişimci Kimdir?

Girişimcilik kavramı 21. yüzyılın ilk çeyreğinde popüler hale gelmiş durumda. Bugünlerde birçok ekonomistin, politikacının, akademisyenin ve işadamının dilinden düşmeyen kavramlardan birisi girişimcilik. Peki tam olarak nedir girişimcilik? Neden bu kadar önemlidir?

Herkesin dilinde bir “girişimcilik”. Peki gerçekten girişimcilik nedir? Girişimci kimdir?

En basit haliyle tanımlayacak olursak; kar amacı güderek risk altına girip iş kurmaya çalışmak diyebiliriz. Ekonomist Richard Cantillon 1700’lü yılların ilk yarısında girişimciliği “kâr elde etmek amacıyla işleri organize etmek ve işin riskini üstlenmek işi” şeklinde tanımlamış. Günümüzün güçlü markalarının yaptığı tanımlara da bakacak olursak, konuya farklı yönlerden bakmanın mümkün olduğunu görebiliriz.

 

Bazı Markaların Girişimcilik Tanımları

  • Apple: “Eski kuralları çağdaş yeniliklerle yorumlayan ve aksiyona geçiren beceri.”
Apple
Apple
  • Microsoft: “Fayda ve prestij odaklı tüm eylemlerin kesiştiği nokta.”
Microsoft
Microsoft
  • Pfizer: “Bireyle yetinmeyen, siyaseti kamu yararı aksiyona yönlendiren beceri.”
  • İkea: “Fikir üreten sıra dışı yöntemleri takdis eden anlayış.”
  • Google: “Geçmişi gelecekle birleştiren ve şimdiyi yaratan yetenek olarak ifade.”
Google
Google

Birkaç büyük girişimci olan, aslında girişimci olmak zorunda olan firmanın girişimcilik tanımlarını sizlere aktardık. Her biri faklı yorumluyor ancak ortak payda” değer yaratmak” diyebiliriz. Görüldüğü üzere de girişimcilerin yarattığı ürünler hayatımızın her yerinde yaşamımızı kolaylaştırmaya devam ediyor.

 

Girişimci Kimdir?

Girişimci kavramının gelişimi

Girişimcilik Kavramının Gelişimi
Girişimcilik Kavramının Gelişimi

Geçmiş çağlara bakacak olursak girişimci insan modeline en ilkel örnek ticaret ile uğraşanlar olacaktır. Günümüzde ise girişimcilik ayrı bir sektör oluşturmuş bulunmakta. Girişimci olan insan yeni bir fikir üretmeli, neredeyse yoktan var etmeli. Finansal kaynak sağlayarak, elini taşın altına koyarak ekonomik ve belki de toplumsal bir değer üretmeli. Şimdi buraya girişimci insanın özelliklerini de yazmak isterdik  fakat eklenebilecek o kadar çok şey var ki. Girişimci doğulur mu yoksa girişimci olunur mu? Bu soru bu konuda kafaları kurcalayan anahtar sorulardan biri. Girişimcilik konusunda verilen kurslara bakarsak sonradan olmak mümkün gibi duruyor.Ne dersiniz? Peki ya, girişimci sadece girişimciliğin girişimcisi mi? Tabii ki, hayır. Sosyal hayattan politikaya birçok konuda “atılgan” bir insan olabilirsiniz.

 

Her Girişimci Zengin Olur Mu?

Girişimcilikte Para Var mı?
Girişimcilikte Para Var mı?

Günümüzde zengin olmak bir çok insanın idealleri arasında. Çağımızda birçok insan parayı her şeyin üzerinde tutmakta. Hal böyle olunca teknolojinin nimetlerinden faydalanıp yeni fikirleri pazarlamak çok para kazanmanın anahtarlarından biri oldu.

Girişimcilikte para var mı? diye Google araması yapanlara açıklamaya çalışalım.  Her girişimci para kazanıp şirket sahibi oluyor mu dersiniz? “Elini taşın altına koymak” deyimini bu yüzden kullandık. Risk almak bu işin ham maddelerinden diyebiliriz. Yani çok para da kazanabilirsiniz, hiç tahmin edemeyeceğiniz bir borç batağına da düşebilirsiniz. Ayrıca her başarılı girişimci şirket sahibi oluyor diye bir kaide de yok. Piyasayı yakından tanıyor olmak, iyi bir network gücü ve seed aşamasında elinizde tuttuğunuz balyalar dolusu para her zaman işe yaramayabilir. Bu noktada şans faktöründen de söz etmek gerekir. Doğru zamanda doğru pazara yönelerek kilit yatırımları yapan firmaların aylarca hatta yıllarca zararına çalışarak talebin oluşmasını beklediğini sıkça görüyoruz.

 

Okumak, araştırmak, her daim çok çalışma

“Herhangi bir sorunu çözmek istiyorsanız şu üç soruyu kendinize sorun: Ne yapabilirim? Ne okuyabilirim? Kime sorabilirim?” Goethe

Okumak, araştırmak, her daim çok çalışma
Okumak, araştırmak, her daim çok çalışma

Geleceğin büyük sektörlerinin öncül firmalarından olmanın yolu çok okuyup araştırmaktan, başarılı girişimleri ve girişimcileri takip etmekten, sektörü bilen kişileri dinleyip onların tecrübelerinden yararlanmaktan, alanınızla ilgili eğitimler almaktan ve denemeye bugünden başlamaktan geçiyor. Bu zorlu yolda karşınıza çıkan engeller vazgeçmenize sebep olabilir veya size dersler vererek bir adım daha öteye taşıyabilir. Unutmayın parayı düşünmek de bir nebze yaratıcılığınızı zedeleyebilir. Değer üretin. Ürettiğiniz değerli ise para gelecektir. Çağın çok ötesinde ise öldüğünüzde eder ama eder J Ama bu genelde sanat için geçerlidir ki günümüzde çağın ötesinde olmak imkansıza yakın. Her şey çok hızlı gelişiyor. İsterseniz şu anda bir fikir sallayın kafanızdan ve googlelayın. %99 fikrin bizzat kendisi veya bir benzeri vardır. Yok ise ya çok iyi bir fikirdir ama büyük ihtimalle öyle bir şeye ihtiyaç yoktur, bu fikri satabileceğiniz Pazar yoktur yani kötü bir fikirdir. İyi fikirler ihtiyaçları giderir. Hiç öyle bir fikir yoksa piyasada büyük ihtimalle öyle bir ihtiyaç yoktur. Girişimcilik çoğu zaman yeni bir fikir bulmaktan  ziyade fikirler arası bağlantı kurmaktır. Bir fikri başkasından daha iyi yapmaktır. Aksiyonda olup sürekli revize etmektir.

 

Fırsatlar, zorluklar ve mücadele

Fırsatlar
Fırsatlar

Ayrıca çevrenizde olup bitenin takibinde olmanız, işlerin nasıl ilerlediğini ve dış fırsatları daha yakından görmeniz gerekir. İş yolda öğrenilir, kervan biraz da yolda düzülür. Zorluklarla karşılaştığınızda nasıl davranmanız gerektiğini, yolda sizleri nelerin beklediğini öğrenebileceğiniz ve bu saydığımız her şeyi bir aile kültürünün içerisinde deneyimlemek istiyorsanız İTÜ Girişimcilik Kulübü olarak sizi yıl boyu ekosistemin önemli isimleri ile buluşmaya ve denemeye hemen başlamaya davet ediyoruz. İster etkinliklerimizi takip edin isterseniz bu ailenin bir parçası olun.

Bu konuda 140journos tarafından hazırlanmış güzel bir video:

https://www.youtube.com/watch?v=7PMvex5PZF0

Sözü burada bitirirken tutkularınızı takip etmeyi asla ihmal etmeyin diyoruz.

“Bırak tutkun geleceğin olsun.”

Girişimcilik kavramlarını açıkladığımız mini sözlüğü içeren blog yazımızı da okumayı unutmayın.

Bizden haberdar olmak için ve etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi için itugirisim.org adresini ziyaret edin.

BİZİ TAKİP EDİN

Bizi sosyal medyada takip edin etkinlik ve buluşmalarımızı kaçırmayın:

www.instagram.com/itugirisim

www.twitter.com/itugirisim

www.facebook.com/itugirisim/

 

Yazar: Bilge Binici

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *