Altı Kelime ile Öykü Yazılabilir mi? / Ernest Hemingway – Çizgi Dışı Hikayeler

Ernest Hemingway – Çizgi Dışı Hikayeler

Ernest Hemingway ,20. Yüzyılın ortalarında Amerikalı bir gazeteci, romancı ve kısa öykü yazarı. Diğer modern yazarlar gibi yaptığı çalışmalar kasıtlı bir ümitsizlik içerir. Hayatın kaybedilen bir savaş olduğu yönündeki duyguyu aktarır. 1. Dünya Savaşı ‘ndaki deneyimleri yazılarına da büyük oranda yansımıştır. Savaşı hem gereksiz hem de derin bir  yara izi olarak görür. Hemingway yapıtlarında mücadeleci , yenileceklerini bilseler bile , yiğitçe direnerek yaşamlarına anlam vermeye çalışan kişilerin portrelerini çizer.

İspanya iç savaşında İspanya’ya savaş muhabiri olarak girmiş ve cumhuriyetçilerin safhında yer alarak General Franco’ya karşı mücadeleye katılmıştır.

İspanya’dan ayrıldıktan sonra Küba’ya yerleşen Hemingway Afrika’da safari gezilerine çıktı ve bir uçak kazası atlattı. 2. Dünya Savaşı sırasında Londra’da savaş muhabirliği yaptığı sırada gizli bilgi toplama , gerilla taktikleri gibi konulardaki deneyimleri ve gözüpekliği ile dikkat çekti.

Savaş , boğa güreşi , avcılık, kayak, gezi gibi konulardaki yazılarına temel serüvenlerden büyük tat alan Hemingway  yaşamı tutkuylaseviyordu. Coşkuyla yaşar, buna karşın ölümün gölgesi düşüncelerinden gitmezdi.

Kendi eliyle yaşamına son verdiğinde arkasında birçok ödül (Nobel edebiyat ödülü dahil) birçok eser bıraktı.

 

 

Yukarıda okuduklarınızın hiçbiri Hemingway’i  bu yazı serisine konu edinme nedenizimiz değil sevgili okurlar. Peki neydi o halde Ernest Hemingway’i “Çizginin Dışında” yapan?

 

Cümle demeye bin şahit isteyecek cümlecikleri ve sadeliği…Hatta  Hemingway’e göre bir öyküye değer katan öyküye eklediklerimiz değil, eklemediklerimiz.

 

Rivayete göre bir cemiyet toplantısında onu çekemeyen edebiyatçılardan birisi Hemingway’e ne derece yetenekli olduğunu sorar. Hemingway:” Senin hayal bile edemeyeceğin kadar.”diye yanıtlar. Bunun üzerine muhattabı ona ,10 kelimeyi geçmeyen etkili bir hikaye yazıp yazamayacağını sorar.”Eğer bunu yazmayı becerebilirsen ve buradaki herkesi derinden etkilersen yeteneklerinin önünde saygıyla eğileceğim.” der. 10 kelimeye bile ihtiyaç duymayan Hemingway 6 kelimelik bir dram öyküsü yazar. Orada bulunan herkesi derinden etkiler. Öykü aşağıdaki gibi:

 

“For sale:

 

Baby shoes. Never worn. “

E.Hemingway

“Satılık:

 

Bebek patikleri. Hiç giyilmedi.”

 

6 Kelimelik etkili bir hikaye yazmanı isteselerdi sen ne yazardın?

 

 

 

İTÜ Girişimcilik Kulubü olarak düzenlediğimiz Ernest Hemingway gibi hikayelerin olacağı Çizginin Dışındakiler Etkinliği 16 Kasım’da İTÜ’de olacak. Etkinlik ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

Yazar:

Melih Gazi Küşüm

İTÜ Girişimcilik Kulübü

Ar&Ge Koordinatörü

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *